М ного рядко в Кан се случва публиката десет минути да ръкопляска по време на надписите на филм, а след това се обърне и към актьорския състав и да продължи.
Именно това обаче се е случило при представянето на българския филм "Посоки" на фестивала на Френската ривиера. Това разказа режисьорът му Стефан Командарев в ефира на NOVA.
Българска режисура за пръв път в Кан от 1988г.
Асен Блатечки: Мечтите ми са големи и ги преследвам до дупка
"Посоки" беше част от "Особен поглед" - втората официална селекция в Кан след основната, в която участниците се борят за "Златната палма".
Ръководител на журито на "Особен поглед" тази година беше американската звезда Ума Търман. "Посоки" не успя да се пребори за някое от отличията, но Търман е заявила пред българските актьори, че до последно е настоявала актьорският състав в лентата цялостно да бъде награден.
Във филма на Командарев играят някои изявени имена като Стефан Денолюбов, Васил Василев-Зуека, Герасим Георгиев-Геро, Асен Блатечки, Юлиян Вергов, Васил Банов, както и по-млади актьори като Борислава Стратиева (на снимката до Ума Търман).
Български филм не е попадал "Особен поглед" от 1988 година. Командарев изтъкна, че завръщането се дължи и на силното представяне на български филми през последните години.
Не е ясно кога българските зрители ще могат да видят "Посоки", като
премиерата най-вероятно предстои в края на тази или началото на следващата година.
„Лятото не е добър сезон за пускане на филми, а ние искаме да направим една наистина сериозна кампания”, коментира режисьорът.
След фестивала лентата е купена в още 10 държави, сред които и Китай.
Филмът показва шест различни пътувания с такси
в рамките на една вечер в София. Героите са различни типажи от българското всекидневие.
Командарев се вдъхновил за лентата от разговор с таксиметров шофьор, професор по ядрена физика.
"Той каза, че нашите таксита са като алтернативна социална служба. Когато човек загуби работата си или като не му стига заплатата, работи като таксиметров шофьор. Мен са ме возили свещеници, музиканти", разказа Командарев.
За бъдат пресъздадените ситуации максимално реалистични, таксиметрови шофьори предварително са прочели и одобрили сценария,
потвърди режисьорът.
През цялото време във филма освен драматизма, върви и тънка ирония, допълни авторът.
"Говорим какво се случва в България. Това е идеята на филма. Заглавието излезе от реплика на Стефан Денолюбов: "Посоката, братче, посоката. Изгубихме я", каза още режисьорът.
Всяка от шестте преплетени истории е заснета в един кадър, при който камерата следва пътя на таксиджиите и техните клиенти.
Първото показване на филма у нас ще е на фестивала "Златна роза" във Варна през септември, разкри режисьорът, който се насочва към киното след като следва медицина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!