"Уестингхаус" смята да включи колкото се може повече български фирми като подизпълнители и доставчици в проекта за изграждане на седми блок на АЕЦ "Козлодуй". Това обявиха днес директори на компанията, които участваха на организирана от български работодателски организации среща с представители на български фирми.
Все още е рано да се каже какъв процент от подизпълнителите ще бъдат български фирми, но нашето намерение е като цяло новата ядрена мощност тук да бъде конструирана и построена от български подизпълнители и доставчици, а голяма част от компонентите на реактора ще се изграждат тук, каза Рандолф Галм, вицепрезидент в компанията за Европа, Средния Изток и Африка.
Посланикът на САЩ у нас Марси Рийс отправи поздравление към участниците във форума и заяви, че проектът за 7-ми блок в АЕЦ "Козлодуй" с технологията на "Уестингхаус" АР 1000 ще разнообрази източниците на произвежданата у нас енергия.
Проектът ще даде работа на много квалифицирани кадри и ще е важен за бизнеса, тъй като ще са необходими огромни количества доставки на стомана, бетон, кабели и различни видове материали и съоръжения, посочи посланикът.
Членът на ДКЕВР Еленко Божков посочи, че представената от "Уестингхаус" технология е на първо място изключително сигурна и безопасна, а на второ място страната ни може да си осигури чрез проекта евтина енергия. Вярваме и разчитаме, че цената на електроенергията ще е ниска, заяви Божков.
От компанията "Уестингхаус" се въздържаха да дадат прогноза колко ще струва проектът им у нас и каква ще е себестойността на енергията. В Китай ние спечелихме проект за изграждане на подобна атомна мощност в конкуренция с френска и руска технология, като от значение бе и предложената от нас цена, коментираха на пресконференцията по време на форума директорите от "Уестингхаус". Засега няма готова централа АР 1000, в процес на изграждане са централи в САЩ и Китай.
В отговор на въпрос каква е идеята на "Уестингхаус" за отработеното ядрено гориво, директорите на компанията заявиха, че технологията АР 1000 позволява съхранението му на място в самата централа.
На въпрос дали България има нужда от нова ядрена мощност и какво ще се случи с енергията, ако страната ни не я изкупува, Майкъл Кърст –вицепрезидент стратегическо развитие за Европа, Среден Изток и Африка, заяви, че компанията е извършила анализ с различни партньори, който е показал, че в следващите 10 години България ще се нуждае от нови ядрени мощности след затварянето на някои ТЕЦ-ове. Нашите мощности получават лиценз за 70 години и считаме, че този проект е най-смислената инвестиция за страната ви, каза Кърст.
От "Уестингхаус" заявиха, че желаят да започнат строителството на 7 блок още през 2016 г., а получаването лиценз от българския ядрен регулатор може да стане едновременно с изграждането на реактора.
Представителите на бизнеса приветстваха възможността да работят с компания като "Уестингхаус". Виждаме от досегашната практика на компанията, че ангажира местни подизпълнители, което е важно за българския бизнес, защото ако се представят добре, българските фирми биха могли след това да работят и за други подобни проекти зад граница, каза Цветан Симеонов, председател на БТПП.
Антон Петров от "Стомана Индъстри", заяви, че подобен открит пазарен подход за избор на доставчици и подизпълнители е нещо, на което българските фирми рядко имат възможност да се радват и че за редица големи индустриални производители това ще е шанс да получат лиценз за доставки на оборудване за ядрени обекти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!