С между 8 и 11% ще бъдат увеличени заплатите на учителите.
Това стана ясно след отраслов съвет днес, на който присъстваха ресорният министър академик Стефан Воденичаров, представители на синдикатите и работодателските организации в образованието.
На въпрос с колко ще е увеличението на учителските заплати, министър Воденичаров каза, че "в момента се говори за 8% или за 8,1% увеличение", но уточни, че след два часа разговори е забравил къде е била сложена "десетичната точка".
Попитан за всички заплати ли ще е това увеличение или ще е само за т. нар. стартови учителски заплати, новият образователен министър не уточни, но заяви, че всички били доволни.
Големият проблем беше между три учителски синдиката и двете работодателски организации в образованието, но се стигна до споразумение, има и допълнителен анекс, обясни министър Воденичаров.
Той добави, че към него има и още "един малък анекс", тъй като има "някои малки училища, в които няма да достигнат парите и да се намери начин, да се разрешат нещата и при тях". На въпрос колко милиона са необходими за увеличението на учителските заплати, образователният министър отговори, че "има в бюджета сложени пари".
Пред БНР Юлиян Петров от КТ "Подкрепа" обясни, че най-ниските заплати ще бъдат увеличени с 11%.
Учителите ще получат парите с със задна дата, като по-реалистично е това да стане с мартенските възнаграждения, уточни той.
В бюджета за 2013 г. са заделени 20 милиона лева по направление "Образование", добави той.
Юлиян Петров уточни, че българските учители са 85 хиляди. Най-ниските заплати от 450 стават 500 за длъжност учител, 535 за старши учител, 575 лева става най-ниската заплата за главен учител. В 250 учебни звена ще има по-ниски от 8% увеличение и ще се търсят резерви за там.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!