М инистърът на финансите Владислав Горанов съобщи пред журналисти преди началото днес на форум за плана „Юнкер“, че от 1 септември заплатите на учителите може да бъдат увеличени с над 15%, а до края на мандата на правителството ще се удвоят.
На форума присъства и премиерът Бойко Борисов. Той потвърди ангажимента на правителството от септември да има увеличение на учителските заплати.
С колко ще бъде увеличението обаче ще стане ясно другата седмица.
Потвърждение дойде и от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, който заяви: „Даваме заявка, че ще изпълним ангажимента в управленската програма на правителството за двойно увеличение на заплатите на учителите“.
Той посочи, че първата стъпка вероятно ще бъде направена през есента на тази година, но предстои през следващата седмица, когато се гласува средносрочната бюджетна прогноза, да се уточни дали това ще се случи от 1 или 15 септември.
„Парите за увеличението ще дойдат от централния бюджет, вероятно от преизпълнението на приходите“,
каза още министърът. Той допълни, че увеличение ще получат всички учители.
Вълчев посочи още, че от есента ще бъдат предвидени и допълнителни средства за детските градини в по-малките населени места. За догодина се предвижда и промяна във финансово-разпределителния механизъм на учебните и детските заведения, каза още министърът.
От 1 януари финансирането няма да зависи само от броя на учениците,
ще има диференцирано финансиране, в зависимост от разположението на училището или детската градина. Отношение към финансирането ще има и концентрацията на деца от уязвими групи. Предстои да се направи и оценка на всички училища, която ще бъде базирана на отчитане и измерване на напредъка на училищата.
В същото време премиерът Борисов изрази убеденост, че
следващата година България може да постигне икономически растеж от 4,5 - 6%.
„Имаме редкия шанс с Председателството и подкрепа на председателя Юнкер още повече да улесним бизнеса и още по-гъвкав да го направим“, каза премиерът. Той изтъкна, че би могло да се направи още много за бизнеса по Плана „Юнкер“. Той дава възможност проектите, които имат нужда от финансиране и подкрепа, да бъдат направени. Това е огромен фонд, допълни Борисов и обеща подкрепа на бизнеса от администрацията по него.
„Нямаме магистрали, железопътни линии с нашите съседи,
сега направихме с Турция, работим за Сърбия, с Гърция по „Струма“, надявам се да мине политическата криза в Македония и да имаме свързаност и с нея“, посочи премиерът. По отношение на връзките с Румъния той изтъкна, че към момента имаме едва два моста, и допълни, че е възложил контролно-пропускателният пункт при Силистра, който е изграден, но не работи, да бъде пуснат.
Извън темите за свързаност и образование премиерът включи и тази за сигурността и борбата с тероризма, която засяга целия ЕС, както и необходимостта от максимално намаляване на бюрократичните пречки за бизнеса, за което премиерът каза, че се надява в най-скоро време да има „продукт“, който да им бъде предоставен. „Останалото е в ръцете на бизнеса“, допълни Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!