Н аводненията са най-големият риск за България – това сочи анализ на уязвимостта на секторите в българската икономика от климатичните промени.
Изследването е изготвено по поръчка на Министерството на околната среда и водите и трябва да стане основа за изготвяне на Национална стратегия за адаптация, пише в. „Преса“.
Най-големи рискове има с реките в Източнобеломорския басейн – Марица, Тунджа и Арда.
Там наводненията са по-малко, отколкото от притоците на Дунав, но носят най-големи щети. Причината е, че около тях има повече индустрия, казва шефът на управление „Води“ в МОСВ Асен Личев.
Наклонът на притоците на Арда е голям и това води до „залпови“ наводнения.
Много рискови са и дунавските притоци.
Непочистените корита на реките са една от причините.
Данните от четирите района за басейново управление в България показват, че бедствието се проявява ежегодно на територията на цялата страна със средна честота от по 4,8 случая годишно.
Това показва, че опасността от наводнения в България е реална и не трябва да се подценява,
коментират от МОСВ. Предстои изготвянето на карти на най-рисковите райони в страната, на чиято основа ще се разработи програма за превенция. Тя трябва да бъде готова най-рано през 2015 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!