"Често ме питат каква е истината за Сирия. Няма такава. Няма една истина. За майката, загубила детето си от въздушен удар на сирийските самолети, болката е същата като на онази майка, чиито син е застрелян от бунтовници.
За семействата, на които децата им са взети за войници от Ислямска държава, раната е същата като на онези фамилии, на които им се налага да пратят момчетата си в армията, знаейки, че няма да ги видят отново. Гражданската война е най-омразното, най-ужасно нещо, защото се сражаваш срещу себе си."
Да стигнеш до границата на "Ислямска държава"
Напрежението в Залива може да има ефект в световен план
Това е част от предговора на книгата на журналиста Руслан Трад "Убийството на една революция". Тя разказва за развитието на конфликта в Сирия през очите на хора, замесени в него - от жители на страната, през журналисти до дипломати.
"Най-общо казано, книгата е смесица между спомени от Сирия, разкази за мои приятели и роднини и разказа за това как протестите започнаха през 2011 г., как се трансформираха постепенно във въоръжен бунт през 2012 и 2013 г. и как постепенно част от революционните бригади, активистки мрежи и антиправителствени звена, които се създадоха през 2011 г., бяха "изядени" от радикални групи, които също имаха и продължават да имат, някои от тях, връзки с режима в Сирия", разказва авторът в скорошно интервю за Bulevard.bg.
Official promotion of my book on Syria, "The Murder of a Revolution", in Sofia. A lot of good questions, good conversation. pic.twitter.com/7oDhjnufSF
— Ruslan Trad (@ruslantrad) July 13, 2017
Основната теза се съдържа в заглавието - "в смисъла на онази революция от 2011 г. тези движения са мъртви", заявява автора и допълва, че повечето от дейните активисти на първоначалните сирийски протести са в затвора или са убити от режима на Асад.
Без да претендира, че пише научен труд, Трад, наполовина сириец, се впуска в изследване на развитието на войната и поведението на Асад след първоначалното смазване на уличните протести и възникването на малки автономии в страната.
Обединява записики за войната, които събира като журналист.
Разказана е както историята на Свободната сирийска армия, първоначално съставена от дезертьори от силите на Асад, така и на джихадистките групи като "Ал Кайда", "Фронта Нусра" и "Ислямска държава".
Изследват се и международните вмешателства в конфликта - от това на локалните сили като Саудитска Арабия, през тези на САЩ и Русия.
@ruslantrad за падането на Мосул, ролята на #Катар във финансирането на Мюсюлмански братя, амбициите на #Турция https://t.co/2Jfa9nHJ2z
— Vesselin Dremdjiev (@vdremdjiev) July 12, 2017
Историята стига и до България
" Данние сочат, че става въпрос за частни лица и компании, които и в момента продължават със снабдяването с оръжия и за правителствената, и за опозиционната военна сила", заявява Трад визирайки български компании.
Доказателството за наличие на българско оръжие в Сирия вече изплуваха многократно. Според журналистът, продукцията на заводите ни в Казанлък и Сопот е влязла в близкоизточната страна както през силите на Асад, така и през бунтовниците, посредством подкрепящата ги Саудитска Арабия.
Поради засягането на тези теми и принципно острото противопоставяне на противниците и привържениците на режима на Асад, книгата на Трад вече предизвиква противоречиви мнения.
Авторът сам заявява пред БНР, че критиките идват основно от про-Асад и про-руски настроените хора.
"Със сигурност има неща, които дори да не са нови за тях, не са искали да чуят", смята Трад.
Халифатът в Ирак падна, но какво от това
Сирийци: Защо бомбардирате, измираме за нищо
САЩ удари сили на Асад, Русия негодува
Интересен факт е, че до началото на протестите в страната, той самият е привърженик на режима на Башар Асад.
Отговорът на правителството през 2011 е отрезяващият фактор.
"До 2010 г. всички, включително аз, си затваряхме очите за множеството сигнали, за онова, което се случва в Сирия с инакомислещите хора", разказва Трад.
Книгата на Руслан Трад вече е достъпна в книжарниците и цената, платена от автора е голяма.
Днес като инакомислещ той не може да влезе официално в Сирия, както и в Ливан. В рамките на войната губи приятели, роднини и съмишленици, сред които и хора, чийто мнения присъстват в книгата му.
Журналистът става и обект и на ежедневни заплахи заради позициите в материалите му, публикувани в България. Текстове на Руслан Трад можете да прочетете и във Vesti.bg.
Повече за "убийството на революцията" в Сирия можете да прочетете в самата книга, вече достъпна в книжарниците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!