К омпанията за споделено пътуване Uber спря да предлага услугата, като мобилното приложение, с което работи, вече не показва наличните автомобили.
В крайна сметка, от дружеството се предадоха под натиска на българската държава, като изглежда последната им надежда са потребителите.
„Поради решението на Комисията за защита на конкуренцията, с огромно съжаление ви съобщаваме, че услугата Uber e временно спряна в София.
Десетки хиляди хора вече избраха Uber като безопасен, надежден и достъпен начин за придвижване в града. Ползите от услугата ни за споделени пътувания наскоро бяха потвърдени и от проучване на Асоциация „Активни потребители“. Резултатите са поредното доказателство, че Uber е по-добрата алтернатива по цена и което е по-важното - по качество.
Ние вярваме във Вашето право на избор. Вярват и органите за защита на конкуренцията в ЕС, включително тези в Германия, Дания, Норвегия, Франция, Италия и Финландия. Българската комисия за защита на конкуренцията обаче е на коренно противоположно мнение“.
Това пише в петицията, която от Uber молят българските потребители да подпишат в защита на споделеното пътуване.
Решението за временно прекратяване на дейността на дружеството идва след като Върховният административен съд потвърди позицията на КЗК, че услугата предлагана от американската компания е незаконна.
Парадоксално, но в тоталитарен Китай, местното поделение на Uber, междувременно се готви за първично публично предлагане, с което да да набере капитал от фондовия пазар, за да разшири дейността си.
А в България властите не само спряха услугата, но също така наложиха глоби за общо 200 хил. лв. върху компанията.
Какво е споделено пътуване? Във вида, в който го предлага Uber, това е доста подобна на таксиметровия превоз услуга.
Шофьорите и клиентите се свързват чрез мобилно приложение, с което става и плащането, като от компанията взимат комисионна за всеки курс.
За да се ползва услугата, е нужна регистрация в приложението, изискваща електронна поща, телефонен номер и номер на банкова карта. Трябва да се включи и GPS устройството на телефона, което да открие най-близката кола.
Според тарифите, публикувани на сайта на компанията, таксата за повикване е 70 ст., за 1 км пробег се плащат 40 ст., за минута престой, 20 ст. Сметката за едно пътуване не може да е под 3 лв.
На практика дружеството конкурира таксиметровите превози, предлагайки малко по-ниски цени, но като в същото време заобикаля регулациите.
Дейността на Uber беше забранена в редица европейски градове, сред които Брюксел и Берлин, след протести и дела, заведени от таксиметрови компании.
Бизнесът на Uber се оценява на 40 милиарда долара и нараства с експлозивни темпове по целия свят, но навсякъде се сблъсква и със сериозни проблеми:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!