Др рото представяне на малките партии на евроизборите е една от изненадите за социолози и политолози, потърсени от БТА за коментар. Според тях обаче това не означава автоматично, че тези малки партии ще присъстват и в Народното събрание.
Политолозите Румяна Коларова и Антоний Тодоров припомнят, че успехът на малки партии, особено с по-радикално говорене, е обичайно явление за евроизборите във всички страни членки на ЕС, макар да нямат успех при вот за национален парламент.
Анализаторите са единодушни, че се очертава пъстро Народно събрание, което ще затрудни съставянето на новия кабинет.
Социолози твърдят, че Ахмед Доган е подложен на вътрешен и външен натиск да мине в опозиция.
Парламентарният вот е изключително трудно прогнозируем към момента, коментира Лидия Йорданова, директор на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ). Според нея със сигурност присъствие в следващото Народно събрание ще имат партиите с твърди ядра - ГЕРБ, БСП, ДПС, "Атака".
Няма съмнение, че сините ще се борят за добро представяне, както и НДСВ, не са за подценяване и възможностите на "Лидер", смята тя. Йорданова посочи, че и РЗС запазва сериозни шансове да прескочи 4-процентовата бариера.
Според нея вотът на евроизборите ще повлияе на симпатизантите на БСП в посока, че левицата ще съумее да си върне разпилените гласове. Тя прогнозира и мобилизация на привържениците на НДСВ, както и на "Лидер".
Кампанията за парламентарния вот ще бъде безпощадна и този път ще има битки за периферии, смята Лидия Йорданова. Това по, думите й, поставя ГЕРБ в по-благоприятна ситуация, защото ГЕРБ и БСП имат съизмерими ядра, но потенциалът на ГЕРБ е много по-голям.
И други социолози твърдят, че най-голям ресурс за повече гласове на 5 юли има ГЕРБ. Формацията на столичния кмет може да привлече хора от своята периферия, както това е станало на евровота, и то в часовете между 13-14 ч. и след 17.30 ч. Тогава ГЕРБ е извела половината от потенциалния си електорат, не от твърдото ядро.
Но Цветозар Томов от агенция "Скала" смята, че е малко вероятно партията на Борисов да вземе над 30% при избирателна активност от 50%.
Надеждите на БСП да увеличи подкрепата си на парламентарния вот се сблъсква със скептицизма на социолозите. Според изследванията партията е стигнала максимума на подкрепата и няма накъде да я разширява.
Представянето на БСП на евроизборите дори е твърде добро за партия, която е 4 г. в управлението, смята Васил Тончев от "Сова Харис".
Възможност да увеличи гласовете си има и "Синята коалиция", прогнозира Мирослава Радева от МБМД. Доброто представяне на коалицията изисква нейното разширяване, за да бъдат приобщени и гласовете за малки десни формации.
"Иначе разпръснатият дясноцентристки вот може да доведе до влизането на 7-8 политически партии в парламента, някои от които ще са лесни за контролиране", твърди Радева.
Пет формации влизат в парламента с твърди ядра
Социолози твърдят, че Ахмед Доган е подложен на вътрешен и външен натиск да мине в опозиция
10 юни 2009, 12:16
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!