А мериканската администрация е готова да излезе във всеки един момент от иранското споразумение, ако не успее да договори нови условия по ядрената сделка с Техеран. Това заяви американският президент Доналд Тръмп по време на изказване от Белия дом.
„В случай, че на нас не ни се отдаде възможност да достигнем до решение…, действието на споразумението ще бъде прекратено. То се намира под постоянно преразглеждане“, каза държавният глава и допълни, че решението за излизането от договора може да бъде взето във всеки един момент.
По думите му той е поръчал на своята администрация, заедно с Конгреса, да разгледа възможностите за коригиране на дефектите в споразумението между Техеран и групата „5+1“ (САЩ, Русия, Великобритания, Китай, Франция и Германия) от 2015 г.
„Обявявам, че ние не можем и не трябва да сертифицираме (изпълнението на договора). Ние няма да продължим да следваме този път, който води към още повече тероризъм, насилие. По тази причина аз поръчах на моята администрация да работи в тесни връзки с Конгреса и нашите съюзници, за да се справят с много сериозните пропуски в договора“, каза той.
„Както видяхме при Северна Корея, колкото повече игнорираме заплахата,
толкова по-рязка става тя“, каза Тръмп.
В изказването си Тръмп също така посочи, че Иран е основната държава спонсор на тероризма, като през годините тя е оказвала както съдействие на „Ал Кайда“ и талибаните, така и на Осама бин Ладен след атентатите от 11 септември.
Тръмп пред военни: Затишие пред буря
Иран заплаши САЩ, може да се върне към ядрената си програма "до дни и часове"
Тръмп нападна Иран, заплаши Корея с унищожение
„Иранският режим остава главен спонсор на тероризма. Той продължава да оказва съдействие на „Ал Кайда“, движението на талибаните, „Хизбула“, ХАМАС и други терористични сили“, каза президентът.
По думите му САЩ ще положат всички усилия, за да не може Техеран
да се сдобие с ядрено оръжие. „Ние предприемаме редица важни стъпки за противопоставяне на враждебните действия на Иран“, каза държавният глава.
Той също така допълни, че страната се е намирала на границата на тоталния срив, преди САЩ да отменят санкциите срещу нея през 2015 г. и отново нарече ядреното споразумение "едно от най-лошите“ в историята на САЩ.
Президентът на Иран Хасан Рухани предупреди, че САЩ не могат да анулират
едностранно сделката за иранската ядрена програма, тъй като тя не е сключена само между Вашингтон и Техеран.
"Нито един президент не може да отмени международно споразумение, което бива подкрепяно от ООН. Това не е договор между Иран и САЩ, не може да бъде разтрогнат", заяви Рохани в официално обръщение, излъчено по телевизия "Прес ТВ". Той допълни също така, че страната му ще продължи сътрудничеството си с Международна агенция за атомна енергия (МААЕ) в рамката на международното право.
Американското министерство на финансите включи елитните ирански военни части
от Ислямския революционен гвардейски корпус в своя списък с терористични организации, съобщиха властите във Вашингтон.
В съобщението на министерството се посочва, че включва корпуса в списъка с международни терористични организации заради оказаната от него подкрепа за терористични групи, включително „Хизбула“, ХАМАС и талибаните.
Финансовите власти посочват също, че разширяват санкциите си срещу Иран
с четири компании в сферата на машиностроенето, вноса и износа.
Според министерството Революционната гвардия е „изиграла централна роля в установяването на Иран като основна страна спонсор на тероризма в света. Иран се стреми към власт на цената на регионалната стабилност и министерството на финансите продължава да използва своите пълномощия, за да възпрепятства разрушителните действия“ на гвардията, заяви министърът на финансите Стив Мнучин.
Той подчерта, че елитните ирански военни части попадат в терористичния списък заради подкрепата си за „Ал Кайда“, която се явява специална сила вътре в самата гвардия. По думите му частният сектор трябва да признае, че гвардията представлява заплаха за иранската икономика и тези, които извършват бизнес с компании, контролирани от гвардията се излагат на риск.
Решението на финансовото министерство означава,
че американски граждани и компании няма да имат право да извършват дейност с включените в черния списък организации, като също така техните активи в американската банкова система ще бъдат замразени.
По-рано съветникът на иранския аятолах Али Хаменей по международните въпроси
Али Акбар Велаяти заяви, че Техеран обмисля всички варианти за отговор в случай, че Революционната гвардия бъде причислена от САЩ като терористична организация.
Великобритания, Германия, Франция и Русия обявиха,
че ще следват плътно ангажимента си към иранското ядрено споразумение въпреки изразената по-рано позиция от страна на американския президент Доналд Тръмп.
Засега решението на Тръмп да изтегли страната си от сключената през 2015 година ядрена сделка с Техеран бе подкрепено само от Саудитска Арабия и Израел.
"Кралството подкрепя и посреща с одобрение твърдата стратегия (на САЩ) към Иран и нейната агресивна политика", обяви днес официалната Саудитска информационна агенция.
Противопоставянето между САЩ и Иран датира още от самата Ислямска революция през 1978, довела до действащия и в момента режим, в който духовенството държи върховната власт.
Напрежението обаче спадна след сключването на международното ядрено споразумение с Иран, в което ключова роля имат ЕС и САЩ при предишния президент Барак Обама. В замяна на отпадане на наложените през 2010 търговски санкции върху Иран, страната се съгласи да прекрати ползването на ядрена енергия за военни цели.
Съгласно споразумението на всеки 3 месеца американският държавен глава трябва да излиза с оценка дали Техеран го спазва.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!