Д ихателни и чревни вируси върлуват в страната. В някои региони като Шумен, Русе и София-област повалените на легло са съответно два и три пъти повече, отколкото средните нива за страната – 38 души на 10 хил., алармира в. „Труд“.
За щастие респираторните заболявания минават за 2-3 дни, затова и много от хората не търсят лекар, коментира д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.
По-тежко обаче протичат чревните инфекции, които са особено рискови за децата, тъй като обезводняването при тях по-опасно.
На този фон заради дъждовете се увеличава и популацията на кърлежите. Това означава, че ни очакват и все повече пострадали от пренасяните от тях заболявания, каза д-р Кунчев.
Български кърлежи са двойно по-заразни в сравнение с „роднините“ си от западните и северните държави на Стария континент – обяснението е, че България се намира в южната част на Европа и регионът е подходящи за развитието на кърлежи.
Освен това в нашите площи са концентрирани много повече болестотворни микроорганизми, чиито преносители стават кърлежите, обяснява в. „Труд“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!