Т рима национали по плуване са дали положителни проби за допинг.
По информация на NOVA тримата, уличени в употребата на забранени препарати, са Здравко Баблаков, Светлозар Николов и Благой Панайотов. Спортистите не са с квоти за Олимпиадата.
Шефът на антидопинговия център д-р Виолета Заркова съобщи, че забраненият медикамент е станозолол. В момента тече процедура, според която спортистите трябва да кажат дали искат отваряне на Б-пробата, след което да дадат обяснение пред Дисциплинарната комисия на БОК.
"Всички състезатели от националния отбор, когато са на лагер взимат витамини, които не съдържат никакви забранени вещества. Те са длъжни да кажат какво става, аз недоумявам как това вещество е попаднало в тях. По моя непотвърдена информация този препарат е започнат да се взима преди Нова година, когато са били в почивка. За мен това е външна намеса. Някой е взел препарат, който съдържа тази субстанция, което за мен граничи с пълната глупост, тъй като този препарат стои в организма повече от 8-9 месеца. Не се ползва от години, трябва да си наистина страшно некомпетентен, за да взимаш такива неща", коментира президентът на Федерацията по плуване Георги Аврамчев.
Наказанието за употреба на анаболни стероиди е лишаване от състезателни права за четири години.
Министерството на младежта и спорта излезе със становище във връзка с трите положителни допинг проби в националния отбор по плуване.
СТАНОВИЩЕ
Министерството на младежта и спорта (ММС) е информирано за трите положителни допинг проби, дадени от състезатели от националния отбор по плуване. Борбата срещу употребата на забранени вещества е един от водещите приоритети на държавната политика в областта на спорта за високи постижения.
От 2018 г. до момента процентът на положителни проби на национални състезатели по плуване е изключително малък. За периода Антидопинговият център е провел 136 тествания, като от тях общият брой на положителните проби е 5, а 3 са на плувци от представителните ни отбори. Това показва, че не са налице системни нарушения на антидопинговите правила и няма създадена практика за употреба на забранени вещества в националния отбор по плуване.
ММС настоява Българската федерация по плувни спортове да проведе цялостно разследване на случая, а виновните да понесат съответните наказания.
Държавната политика в областта на борбата срещу употребата на допинг в спорта е приоритет на правителството и личен приоритет на министъра на младежта и спорта Красен Кралев. Ето защо в новия Закон за физическото възпитание и спорта, който е в сила от 18 януари 2019 г. за първи път е предвидена самостоятелна глава „Антидопингова дейност“, която задава основните рамки за регулация на тази дейност. Именно с цел засилване на мерките за борба срещу употребата на допинг в административнонаказателните разпоредби на Закона за физическото възпитание и спорта са предвидени имуществени санкции на спортните организации в зависимост от поредността на нарушението.
Водеща роля в допинговия контрол, превенцията и борбата срещу допинга има Антидопинговия център. Центърът осъществява дейността си самостоятелно, в сътрудничество с останалите национални и международни институции и организации, имащи отношение към превенцията и борбата срещу използването на допинг. От 1.01.2021 г. са в сила изменения в Закона за физическото възпитание и спорта и нова Наредба за антидопинговата дейност в съответствие със Световния антидопингов кодекс 2021 и Международните стандарти към него."
Румънските власти хванаха български микробус, пълен с допинг
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!