Т рима български грабдани са блокирани в китайския град Ухан, откъдето тръгна разпространението на новия коронавирус, съобщиха от МВнР.
Към момента няма данни за засегнати от заразата българи, а посолството в Пекин е в постоянен контакт с нашите сънародници в Ухан, допълват от българското външно министерство. Обсъждат се варианти за извеждане на българите от града.
Китайските власти обаче препоръчват чуждестранните граждани да не напускат страната.
Защо Китай не каза цялата истина за новия коронавирус
По актуални данни на Националната администрация за миграция на Китай през 2019 г. българите в континенталната част на страната са общо 373 души, от които 195 работещи и 134 учащи. Най-много българи има в градовете Шанхай и Пекин, както и в провинция Дзянсу.
Междувременно в България бе сформирана работна група, която ще следи разпространението на коронавируса 2019-nCoV, както и да предприеме мерки за ограничаване възможността от пренос и разпространение му в страната.
Със заповед на здравния министър за членове на работната група бяха назначени представители на Министерството на здравеопазването, Националния център по заразни и паразитни болести, Експертния съвет по инфекциозни болести, Министерството на външните работи, Главна дирекция „Гранична полиция”, Държавна агенция „Национална сигурност”.
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, заедно с директора на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев, изпълнителния директор на Специализираната болница за активно лечение по инфекциозни и паразитни болести „Проф. Иван Киров” проф. Татяна Червенякова и директорът на Столичната здравна инспекция д-р Данчо Пенчев дадоха брифинг в Министерството на здравеопазването за взетите мерки за недопускане вноса и разпространението на коронавируса в България.
„За епидемии се взимат мерки преди да е станала епидемията.”, подчерта проф. Тодор Кантарджиев.
Коронавирусът плъзва по света, в Китай блокират градове
Оценката на Европейски център за превенция и контрол на заболяванията е, че бъдещето разпространение на коронавируса 2019-nCoV е много вероятно, като заплахата за внос в Европейския съюз е средна, а предприеманите от държавния здравен контрол на страните-членки мерки, са адекватни.
„Въпреки ниската вероятност за внос на вируса у нас, е създадена необходимата организация, за да бъдем в готовност – няколко пъти вече е проиграна процедурата за реакция при съмнение за лице, носител на коронавирус 2019-nCoV”, коментира директорът на Столичната здравна инспекция д-р Данчо Пенчев.
В момента на летище София се осъществява засилен контрол, включително с термометриране чрез инфрачервени термокамери, като особено внимание се обръща на пътниците, пристигащи от Москва, Истанбул и Лондон – градовете, в които има прекачване на пътуващи от Китай.
По отношение на българския ансамбъл от Петрич, пристигнал по-рано днес от Пекин, доц. Кунчев обясни, че са предприети необходимите противоепидемични мерки. Дадени са указания на личните им лекари, които в срок от 14 дни да проследяват тяхното здравословно състояние. За целта в болницата в Петрич е разкрит специализиран кабинет, към който членовете на ансамбъла могат да се обръщат при оплаквания.
„Рисковото при коронавируса е да не придобие по-висока патогенност и да се предава по-лесно от човек на човек. В момента такива случаи има при ежедневен, много близък контакт. При откриване на такъв случай трябва да се спазват всички мерки за сигурност”, подчерта доц. Кунчев.
Смъртоносният китайски вирус вече е в Европа
„Много се неизвестните, но все още оценката на Европейския център за контрол на заболяванията е, че разпространението е много вероятно. Термокамерите намаляват риска, но определено не спират вируса. Ние ще ги ползваме. Гледаме всички, ако имаме съмнение, отделяме човек в медицински пункт. Така направихме с нашия ансамбъл. 14 дни ще бъдат под медицинско наблюдения. Получиха указание, ако някой от тях развие определени симптоми, ще има специален кабинет. Веднага ще се вземат проби и за допълнителни вируси”, подчерта доц. Кунчев.
„Поръчани са реактиви, които чакаме да дойдат до седмица. Става дума за реактиви, които да ни покажат заболяването. Вирусологичното изследване за доказване на болест с коронавирус може да се прави само при тежко болен човек. Материали ще могат да се изпращат само с лекари от интензивно отделение”, обясни директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
„Всички епидемични мерки са същите като при грип - маски, дезинфектантни кърпички, спирт”, посочи проф. Кантарджиев.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!