„Правилната позиция е да има дебат по същество, а не да се казва, че „проектът трябва да мине през Националния съвет за етническите и демографските въпроси"... Честно е да се каже ние сме „за" или ме „против" законопроекта, защото е ясно, че ако до две седмици не бъде внесен в парламента, след това няма да може да бъде обсъждан там."
Това заяви на семинар в Боровец министърът на образованието Даниел Вълчев по повод отложеното обсъждане на законопроекта за училищното образование на заседанието на Министерския съвет в четвъртък.
В текста се предвижда забрана за носенето на религиозни символи в училищата.
Вицепремиерът Емел Етем, която водеше заседанието вместо отсъстващия министър-председател Сергей Станишев, отложи разглеждането на текста, без да посочи причина.
За мен беше изненада, че един от коалиционните партньори "има принципно становище за небързане" по проекта на Закона за училищното възпитание, коментира пред журналисти днес Вълчев и допълни, че с председателя на Комисията по образование и наука Лютви Местан се виждат всяка седмица и се надява отлагането на закопроекта да е недоразумение.
За пореден път министърът на образованието заяви, че училището не е място, в което да се демонстрират по натрапчив и агресивен начин религиозните предпочитания на учениците.
У нас предметът "Религия" се изучава като индоктриниращ, или въвеждащ в исляма или в православната вяра, отбеляза Вълчев. Той отново посочи, че големият въпрос е как трябва да се преподава религията.
Министърът каза, че от над 820 хил. ученици у нас едва над 3300 учат като ЗИП и СИП ислям и по думите му не може да се говори за ислямизация, както твърди народният представител Яне Янев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!