К лиматолози във Великобритания са установили, че е възможно почти цялата полярна ледена шапка да изчезне напълно до 2035 г. Tвърдението им се базира на данните на ново научно изследване, проследяващо състоянието на Арктика през последния междуледников период, съобщава Scince Daily.
Тревога! Рекордно топло, над 20 градуса в Антарктида
"Наясно сме, че Арктика се променя значително под влиянието на глобалното затопляне. Проучвайки какво се случи през последния топъл период от историята на Земята, започнахме по-добре да разбираме какво ще стане в близко бъдеще. Самата вероятност до 2035 г. Арктика да остане без ледена покривка, трябва да принуди човечеството да се бори активно с глобалното затопляне ", казва палеоклиматологът Луиз Симе.
Мистерия на Антарктида, снегът стана кървавочервен
Климатолозите вече не се съмняват, че глобалното затопляне съществува и че то коренно ще промени облика на планетата, ако повишаването на температурите не бъде задържано на около 1,5 градуса по Целзий.
Past evidence supports complete loss of Arctic sea-ice by 2035 - British Antarctic Surveyhttps://t.co/S8KqjkwDux #EUGreenDeal #ClimateActionNow #ClimateAction #ClimateChangeIsReal #ClimateEmergency #ClimateCrisis #GretaThunberg
— Alex von Witzleben (@AlexWitzleben) August 10, 2020
Първите и основни жертви на този процес ще бъдат полярните райони и планинските ледници. Температурата там вече се е повишила с 4-9 градуса по Целзий в сравнение с предишните векове, което необратимо ще доведе до забележимо намаляване на площта им и освобождаване на големи територии на Антарктида и Арктика от лед.
Смелост: тази българка избира да стане лекар на Антарктида
Анализирайки промените на Арктика преди около 125 хил. години, климатолозите са стигнали до извода, че това ще се случи дори по-бързо, отколкото очакват учените. Тогава средните годишни температури на Земята са били по-високи от прединдустриалните стойности с около 1-2 градуса по Целзий, а нивото на водата в океана е било с 10 метра по-високо от сега.
Климатолозите все още не могат да кажат със сигурност какво е причинило този период на затопляне и защо почти цялата територия на Арктика по това време е била без лед.
Специалистите от Британския антарктически институт създават най-детайлния модел на арктическия климат. За целта те взимат предвид как различните сезонни и метеорологични процеси влияят върху количеството топлина, погълната от ледниците, водата и почвата в Арктика.
Дупка с рекордни размери се е отворила в озоновия слой над Арктика
Изчисленията им показват, че в междуледниковата епоха почти цялата ледена покривка на Арктика изчезва до август-септември.
Причината за това е, че появата на много надледни езера от стопената вода рязко намалява отразяващата способност на леда, което води до бързото му нагряване, образуването на още по-голям брой водни басейни и рязко ускорение на топенето на арктическата ледена шапка.
Уникална находка, откриха мистериозно яйце на 68 млн. години край Антарктида
Нов топлинен рекорд в Сибир, опасност от пожари
Подобни процеси, както показват новите изчисления на изследователите, могат да започнат на Земята още през 2035 г., когато температурите в Арктика ще се доближат до показателите, характерни за началото на последната междуледникова епоха.
Така полярната ледена шапка може да изчезне почти половин век по-рано от предвижданото в предишни климатични модели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!