Министър Иван Пешев: Гафът при тегленето на тираж 5 от 35 нанесе репутационни щети на тотализатора

Министър Иван Пешев: Гафът при тегленето на тираж 5 от 35 нанесе репутационни щети на тотализатора

Откриха „най-голямото незаконно сметище“ в София в завода за отпадъци

Откриха „най-голямото незаконно сметище“ в София в завода за отпадъци

Във вторник изпробват системата BG-ALERT

Във вторник изпробват системата BG-ALERT

След скандал мъж нападна и удря двойка в метрото

След скандал мъж нападна и удря двойка в метрото

Побой над шофьор след леко ПТП в София

Побой над шофьор след леко ПТП в София

Tретият мандат: Ще успее ли БСП да състави кабинет

П редставители на парламентарно представените формации изразиха първи политически реакции след днешното решение от страна на президентската институция третият и последен мандат за съставяне на редовно правителство да бъде връчен на „БСП за България“.

Представители на левицата се очаква да получат папката от държавния глава Румен Радев в понеделник.

Президентът Радев ще връчи третия мандат на "БСП за България"

Георги Свиленски: Националният съвет ще реши с кого и на какви теми да разговаряме

Заместник-председателят на парламентарната група на „БСП за България“ Георги Свиленски заяви в ефира на NOVA, че през следващата седмица предстои заседание на Националния съвет на левицата, на което се очаква решение с кого и на какви теми партията ще разговаря за реализация на мандата, който предстои да получи. 

„Все още е прекалено рано да се предпоставя съдбата на третия мандат“, смята той. Свиленски увери, че партията няма да „изхвърли горещия картоф“, а ще подходи в ситуацията отговорно и последователно. 

Десислава Атанасова: Това е „желание да не се състави правителство“

Според Десислава Атанасова, председател на парламентарната група на най-голямата политическа сила ГЕРБ-СДС, решението на държавния глава третият мандат да отиде при левицата може да бъде разчетено като „желание да не се състави правителство“. В ефира на NOVA тя прогнозира нови извънредни парламентарни избори в края на март или началото на април т.г.

Йотова: Вървим с бързи крачки към трети мандат

Според Десислава Атанасова, ако третият мандат е бил връчен на „Демократична България“ или на „Български възход“, би имало далеч по-голям шанс за съставяне на редовно правителство. Тя припомни, че от ГЕРБ-СДС са били готови да дадат подкрепа за това. 

Никола Минчев: Трябва да се обединим около политики

„С „БСП за България“ тепърва ще седнем на разговори, ако ни поканят. Трябва да се обединим около политики“, коментира пред журналисти депутатът от „Продължаваме Промяната“ Никола Минчев. Според него едва след провеждане на разговори ще може да се говори за евентуална подкрепа за съставяне на кабинет. 

С оглед заявките на политическите сили до момента изглежда, че този мандат доста трудно ще бъде реализиран, прогнозира Минчев. По-лесно ще е, ако беше даден на „Демократична България“, защото с тях имаме доста обща визия за бъдещето на страната, обясни политикът.

Сачева: Бихме подкрепили кабинет с третия мандат без наше участие

Рамадан Аталай: Отиваме на нови избори

Прогноза за нови предсрочни парламентарни избори в ефира на NOVA направи и Рамадан Аталай, депутат от групата на ДПС. Аталай изрази готовност от страна на партията да отиде на разговори с представители на левицата, ако бъде отправена покана за такива. 

„Крайно време е и политическите формации, и президентът да намерят баланса, за да направим онова, което обществото очаква от нас“, коментира още народният представител. Аталай посочи, че партията ще очаква да чуе мотивите и аргументите, които ще изрази държавният глава при връчването на мандата на БСП.

Денков: Имах очаквания за по-категорична подкрепа от БСП и "Български възход"

Надежда Йорданова: Редовно правителство с мандат на БСП е малко вероятно

Няма особено големи шансове БСП да състави редовно правителство с третия мандат и да отговори на ключовите пред България предизвикателства. Тезата разви Надежда Йорданова от „Демократична България” (ДБ) преди да стане ясно, че президентът Румен Радев връчва третия мандат на БСП, съобщиха от пресцентъра на формацията. 

По думите на Йорданова органите на трите партии в ДБ ще решат как да процедират. „С БСП имаме много сериозни различия по отношение на войната в Украйна и мерките, необходими за ограничаване на руското влияние в България. Едва ли бихме подкрепили управление с техен мандат”, заяви народният представител, цитирана в информацията.

„Български възход“ изрази готовност за разговори

„Ние, от политическа партия „Български възход“, сме последователни в действията си и ще направим каквото зависи от нас, за да има редовен кабинет, защото това е национално отговорното поведение“, се посочва в позиция на партията, разпространена днес до медиите. От „Български възход“ пожелаха успех на БСП и изразиха готовност за участие в бъдещи разговори, ако получат покана за такива. 

„Ще участваме конструктивно и ще подкрепим усилията за постигане на съгласие, като позицията ни за необходимост от коалиционно споразумение,  с ясно разписани отговорности и механизми за вземане на решения, остава непроменена“, заявяват още в позицията си от „Български възход“.

На този етап от партия „Възраждане“ не са изразили позиция след оповестеното решение на президентската институция. 

Очаква се папката с мандата да бъде връчена от държавния глава Румен Радев в понеделник. Първите два мандата, връчени на ГЕРБ-СДС и „Продължаваме Промяната“, не доведоха до създаване на редовен кабинет. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Алекса спечели битката за София в “Sesame Турнири на волята”

Алекса спечели битката за София в “Sesame Турнири на волята”

Любопитно Преди 1 час

Големият финал на спортното шоу ще се проведе в столицата на 24 април

Страшно наводнение в Гърция, улици се превърнаха в реки

Страшно наводнение в Гърция, улици се превърнаха в реки

Свят Преди 3 часа

Остров Парос бе засегнат особено тежко

ПП подкрепя исканията на протестиращите психиатри

ПП подкрепя исканията на протестиращите психиатри

България Преди 6 часа

„Продължаваме Промяната“ призовава Министерски съвет да предприеме незабавни действия

Тежка катастрофа край Севлиево, шофирал е непълнолетен

Тежка катастрофа край Севлиево, шофирал е непълнолетен

България Преди 6 часа

Назначени са съдебномедицински експертизи

d:istinkt получи пет отличия от BAPRA Bright Awards 2025

d:istinkt получи пет отличия от BAPRA Bright Awards 2025

Агенцията спечели злато в единствената индивидуална категория – „Изгряваща звезда на годината“

Протестите в Сърбия през погледа на студентите (ВИДЕО)

Протестите в Сърбия през погледа на студентите (ВИДЕО)

Свят Преди 7 часа

Филм на студентите от Факултета по драматични изкуства в Белград

Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Адвокат разкри как Тръмп може да стане президент на САЩ за трети път

Свят Преди 7 часа

Тръмп може да се кандидатира за вицепрезидент, което отваря възможността той отново да стане президент

<p>Спасиха бременна жена&nbsp;60 часа след земетресението в Мианмар</p>

Чудо сред руините: Бременна жена e спасена 60 часа след земетресението в Мианмар

Свят Преди 7 часа

Спасителите успяха по чудо да извадят жената от развалините три дни след бедствието

Защо Черно море е толкова важно за Русия и Украйна

Защо Черно море е толкова важно за Русия и Украйна

Свят Преди 7 часа

През тази седмица САЩ проведоха разговори първо с Русия, а после и с Украйна в опит да прекрати сраженията в Черно море

Иран отговори на заплахата на Тръмп

Иран отговори на заплахата на Тръмп

Свят Преди 8 часа

Снощи Тръмп отново заплаши, че Иран ще бъде бомбардиран

Весела Лечева излезе с позиция за казуса с БОК

Весела Лечева излезе с позиция за казуса с БОК

България Преди 8 часа

Адвокатите на Лечева: Новоизбраният председателят може да действа като такъв

Вениамин иска да бъде като Любо Киров

Вениамин иска да бъде като Любо Киров

Любопитно Преди 8 часа

Вениамин разкрива своя живот на сцената и извън прожекторите в "Капките Podcast"

Бившата асистентка на Дейвид Бекъм разкри нови подробности за аферата с футболиста

Бившата асистентка на Дейвид Бекъм разкри нови подробности за аферата с футболиста

Любопитно Преди 8 часа

Информацията за предполагаемата афера на Лоос с Бекъм излезе наяве за първи път през 2004 година

Над 4000 капсули с райски газ и различни наркотични вещества иззеха в София

Над 4000 капсули с райски газ и различни наркотични вещества иззеха в София

България Преди 8 часа

Специализираната полицейска операция е била проведена на ул. „Жак Натан“.

Снимката е илюстративна

Готвят въвеждане на „червена зона“ за паркиране в София

България Преди 8 часа

Това значи по-високи цени, удължено работно време на „Паркинги и гаражи“ и запазване на част от местата за живущи в района

Прокуратурата: Няма данни смъртта на майката на прокурор Георгиева да е насилствена

Прокуратурата: Няма данни смъртта на майката на прокурор Георгиева да е насилствена

България Преди 8 часа

Най-голяма вероятност има пожарът да е възникнал вследствие на небрежност