Б ългария е на трето място в ЕС по брой приключени разследвания за измами със средства на Общността, предизвикани от проверки на ОЛАФ. Това се посочва в годишния доклад на европейската служба за борба с измамите.
На първо място е Румъния с 36 следствия, на второ е Унгария с 13, а в България завършените следствия са 11, показват данните.
В над половината от случаите (55 на сто) в нашата страна са били повдигнати обвинения след проверки и препоръки на ОЛАФ.
Основната част от сигналите, получавани в ОЛАФ от България за последните седем години, са били изпращани от „частни източници“ (54 сигнала), а едва пет сигнала са били от обществени институции.
Сред случаите, съобщени от българските власти, отново е посочен примерът с програма САПАРД. ОЛАФ съобщава, че разследването за измама със 7,6 млн. евро от бюджета на ЕС е обхванало Германия, Италия, Испания, Холандия, Словакия, Швеция и Великобритания.
ОЛАФ представи днес разбивка по националности на своите служители. Най-много (73) са белгийците, а българите са 22-ма и са сред многочислените групи.
През миналата година службата отчита рекорден брой повдигнатите обвинения по нейни разследвания. Същевременно продължителността на разследванията бележи спад. Нямаме възможност да работим над достигнатата бройка проверки, нямаме повече капацитет, заяви на пресконференция генералният директор на службата Джовани Кеслер.
Същевременно обаче председателят на бюджетната комисия в Европейския парламент – Ингеборг Гресле,
оспори данните,
представени в годишния доклад за дейността на ОЛАФ.
Според Гресле твърденията, че ОЛАФ приключва все по-бързо водените проверки и така бележи успехи, са подвеждащи и дори незаконни. По нейните думи подобни твърдения се дължат на статистически монтаж. Гресле уточнява, че множество сигнали биват разделяни на по-малки самостоятелни проверки. Така нараства броят на съобщените проверки на службата и се стига до средна продължителност на водените следствия от около 17 месеца. Според Гресле, ако тези манипулации не бяха направени, продължителността на всяка проверка би била средно по близо 29 месеца.
Гресле пояснява, че е възможно да бъдат направени подобни изводи благодарение на работата на надзорния комитет в ОЛАФ. Тя заявява, че на представените днес на пресконференция от генералния директор на ОЛАФ Джовани Кеслер данни не може да се има доверие. Гресле призовава Европейската комисия да вземе отношение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!