Р аботниците от пътностроителните фирми ще протестират отново в понеделник, от 8.00 ч., пред сградата на Министерския съвет, съобщи пред журналисти председателят на Управителния съвет на Браншовата камара "Пътища" Стефан Чайков, предаде БТА.
"Този протест беше просто така да се нагнетява напрежение в обществото, да се насажда едно разделение, което не е заслуга на служебното правителство". Това заяви на брифинг служебният министър на регионалното развитие Виолета Комитова, цитирана от БНТ.
"Имаме сведения от МТСП, че в строителния сектор няма съкратени работници, няма хора без заплати и също така сме се запознали с трудовото законодателство, че ако една фирма е затруднена финансово, работодателят е задължен да изплаща до 60% от работната заплата на своите работници, но не по-малко от минималната заплата", каза министър Комитова.
От министерството считат, че работниците в тези фирми продължават да работят, те не са ощетени откъм заплати, но все пак ще направят и по-детайлни проверки.
По думите на министъра в пътния бранш са открили много дълбоко разделение. Първо, в България има повече от 21 000 фирми, които се състезават на свободния пазар. Те работят в пазарна икономика. Двайсет и няколко фирми работят в непазарни условия. Те получават пари предварително, без обществени поръчки, отчете Виолета Комитова.
За днес протестът приключи.
Представители на ръководството на камарата поискаха среща със служебния премиер Стефан Янев, която не се състоя.
"Колеги, достатъчно чакахме под дъжда, след като господата от държавната власт нямат време да обърнат внимание на двеста хиляди български граждани, които искат справедливо заплащане за изработения труд, за да могат да посрещнат необходимите нужди, защото цените растат", обърна се към протестиращите изпълнителният директор на Българската браншова камара "Пътища" Лазар Лазаров. "За пореден път се подиграват с вашия труд", допълни той, а работниците поискаха оставката на министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова.
От 8.30 ч. днес протестиращите се събраха пред МРРБ,
където не се състоя среща с пътностроителните фирми за решаване на проблема с неразплатените от държавата на фирмите дейности. Причината бе, че от ведомството очакваха на срещата собствениците на фирмите, а не браншовата организация, като изтъкнаха, че става дума за разговори за договори между държавата и фирмите, както и за решаване на юридически проблем.
След това работниците от пътностроителните фирми преместиха протеста си пред сградата на Министерския съвет.
По данни на камарата държавата дължи на фирмите около 940 млн. лева.
Протести в страната, какво отговори Виолета Комитова
Василев: Пари има, но за да се похарчат, трябва да стане съгласно Закона за бюджета
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!