С лед три дни сблъсъци на шахматната дъска, 20-годишната Нургюл Салимова остана втора в битката за световната купа в Баку. В същото време победи като спечели сърцата на хиляди хора, които стискаха палци до последно и привлече вниманието към проблемите в българския шахмат и липсата на държавно финансиране.
След епичен сблъсък: Българката Нургюл Салимова остана втора на Световното първенство по шах
На фона на останалите финалистки българската шахматистка Нургюл Салимова е сама там. Това коментира треньорът й Живко Жеков в ефира на NOVA.
„В шаха всеки състезател от време на време работи с някой добър гросмайстор, който предава знания срещу заплащане. Това е случая гросмайстора Басов”, обясни Живко Жеков.
Нургюл Салимова плащала на свой приятел да е там с нея.
„Това момче, което е секундат, с него са приятели от 4-5 години, семейни приятели. Тя го помоли, за да не е съвсем сама, защото се страхува от заболявания и съвсем сама не може да прекара и един ден там. Затова е там, тя му плаща отделна стая. Това е екипът й. Всички останали имат личен треньор, медицинско лице, човек по възстановяването. В този смисъл тя там дори е „без дрехи”, коментира Живко Жеков.
На финала тя не е допуснала груба грешка, смята треньорът й.
„Представянето е изненадващо, нямахме мечта да играе за титлата. Играеше се мач за мач. Хубаво е, че показа характер на целия шахматен свят, елиминира силни противнички и се представи съвсем достойно на финала”, каза Живко Жеков.
„Няма състезател, който да не изпитва разочарование, след загуба на световен финал. Но тя всъщност още не може да разбере какво е направила, ще го разбере следващите дни и ще бъде много щастлива и доволна от себе си. Като осъзнае каква емоция и любов към себе си е предизвикала в България, ще бъде напълно удовлетворена”, заяви Жеков.
Според него тя още не е съвсем наясно с фурора, който предизвика в България.
„Следват различни клубни шампионати на страните. Всеки професионален шахматист има договор с някой отбор от друга държава. След това има силен турнир на остров Ман с 40 топ състезателки. Предполагам, че ще се появят покани и за други състезания. Вече има покана от Индийската федерация. Има много състезания, има и време за подготовка. Важното е сега да се възстанови”, каза Жеков.
Гордост изпитаха и в родното на Нургюл Салимова село Крепча. Там с трепет следиха всеки неин ход на шахматната дъска на турнира в Баку. Кметът на селото Бахри Алиев каза, че ще посрещнат своята шампионка с музика и питка.
„Талантът е на първо място, но семейството трябва да тои зад него”, категорична е Маргарита Войска. Тя е гросмайстор, бивш член на УС на Българската федерация по шахмат, съдия и треньор. По думите ѝ Нургюл Салимова има „прекрасно чувство за разположение на фигурите – къде тя ще свърши най-много работа”.
Спортният журналист Теодор Черешев нарече младата шахматистка самоука, защото тя е от малко селце. „Баща ѝ и дядо ѝ са ѝ показали фигурите. И на мен са ми ги показвали, но не съм станал шахматист”, пошегува се той.
"Феноменален успех". Така гросмайсторът Мария Велчева описа постижението на младата шахматистка в Баку. Тя сподели, че познава Нургюл от 7-годишна и още тогава за никого не е било тайна, че тя ще се прочуе в този спорт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!