Б ългария се нарежда на 77 място в индекса за корупция на "Трансперънси интернешънъл".
Това сочат резултатите от ежегодния доклад на международната организация за корупцията по света – Индекс за възприятието на корупцията. В него страната ни се нарежда на 77 място от 177 държави с 41 точки.
Това означава, че България не е променила позицията си в класацията за изминалата една година, тъй като през 2012 показателите са били същите, става ясно от резултатите в доклада.
Сърбия и Румъния са по-нагоре в класацията с по-добри показатели, сочи изследването.
България е с лошо, под средното ниво на фона на другите европейски държави, обявиха в националния пресклуб на БТА от Асоциация "Прозрачност без граници".
Същите резултати има у нас и миналата година. Корупцията трайно е "хронифицирана" в България, каза Калин Славов - изпълнителен директор на Асоциацията.
Липсва визия и последователност за борба с корупцията. Само Гърция се нарежда след България, посочи Ваня Нушева - програмен директор на асоциацията. Въпреки това Гърция е повишила нивото си с четири пункта.
Прибалтийските републики също повишават индекса си, отчита изследването. В Естония и Полша има трайна тенденция за изкачване в класацията.
България вече изостава от съседите си. Защото индексът на страната ни е под средния за региона. Косово и Албания остават зад нас. Евроинтеграцията е сериозен фактор, който вдига нивото в другите държави.
Необходимо е противодействие на политическата корупция, промяна в начина на изразходване на парите от бюджета и дори обществените поръчки, както и независими антикорупционни агенции, смята Нушева.
България остава гранична страна между първия и третия свят, смята Огнян Минчев - председател на УС на асоциацията и даде за пример Турция, която обичайно е по-нагоре в класацията от България.
Според него "конфликтният начин" за предаване на властта ще постави страната ни още по-надолу в класацията за корупция догодина. Протестите също ще окажат своето влияние.
В документа се казва, че всяка държава с под 50 точки има сериозен проблем с корупцията.
Афганистан, Северна Корея и Сомалия са определени като най-корумпираните страни в света, докато Дания и Нова Зеландия са с най-слаба корупция според годишния индекс на "Трансперънси интернешънъл", предаде Франс прес.
Неправителствената организация, чиято централа се намира в Берлин, посочва, че държавните служители в близо 70 процента от страните създават сериозен проблем заради продажността си. Освен това нито една от изследваните 177 страни през 2013 година не е получила отлична оценка.
Всяка година "Трансперънси интернешънъл" публикува индекс на възприятието за корупцията сред политическите партии, полицията, съдебната система и държавните служби във всички страни - бич, който подкопава развитието и борбата срещу бедността, отбелязва АФП.
"Най-силно корупцията засяга най-бедните", коментира пред АФП Фин Хайнрих, един от авторите на изследването.
"Това е изводът от класацията: най-корумпираните страни са най-бедните, а в тях най-много страдат най-безпаричните. Тези страни никога няма да излязат от бедността, ако не се борят с продажността", допълва Хайнрих.
Сред страните, които са отбелязали най-голямо отстъпление от предишните си позиции в индекса 2013, са Сирия, разкъсвана от гражданска война, Либия и Мали, обхванати от остри военни конфликти през последните години.
"Корупцията много често съпътства разпадането на една страна, както можете да видите в Либия и Сирия, където корупцията най-силно се е разраснала", коментира експертът от "Трансперънси интернешънъл".
Трите страни в дъното на индекса - Афганистан, Северна Корея и Сомалия - получават осем точки, докато лидерите Дания и Нова Зеландия имат 91.
В опашката - между 10 и 19 точки - са Ирак, Сирия, Либия, Судан и Южен Судан, Чад, Екваториална Гвинея, Гвинея-Бисау, Хаити, Туркменистан, Узбекистан и Йемен.
Във върха на класацията - между 80 и 89 точки - наред с Дания и Нова Зеландия са Люксембург, Канада, Австралия, Холандия, Швейцария, Сингапур, Норвегия, Швеция и Финландия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!