Засега въпросът с шистовия газ е решен. Но от друга страна това е ценен ресурс за енергийната сигурност на България, ако можем да го експлоатираме безопасно - защо не.
Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков в интервю за TV7.
Българският парламент наложи безсрочна забрана върху проучването и добива на шистов газ по метода "хидравлично разбиване" или сходни техники на 18 януари след масови протести.
Министър трайков каза, че основната заслуга за спирането на АСТА са хората и гражданското общество, а и на политиците също им се иска да са част от това общество.
Според него е добре, че маската на Гай Фокс е била символ на протеста, а не е използвана за прикритие.
Важното е, че се проведе дебат преди ратификацията на АСТА. Няма значение, че е бил под натиска на улицата, добави Трайчо Трайков.
По думите му оставката на всеки министър е постоянно на бюрото на премиера и не са необходими допълнителни драматични ситуации.
Работата по това споразумение започна през 2006 г. В неговото заглавие се вижда, че то е за борба с фалшификацията и защитата на търговските марки. България и бизнесът у нас имат интерес от това, защото
марките ни се използват неправомерно в чужбина.
Тази част от АСТА е в наш интерес, убеден е министър Трайков.
По отношение на законодателството, регулиращо парковете и ски спорта в тях, Трайков коментира, че хората ценят природата тогава, когато могат да общуват с нея.
Очевидно е, че когато могат да се карат ски в планините, много повече хора могат да са там. Хората, които общуват с природата, я пазят повече, отбеляза Трайков.
В случая става въпрос за развитието на ски спорта, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!