Н едоволството срещу това, което се случва по пътищата у нас, продължава. На протест днес излязоха от сдружение „Ангели на пътя”, предаде NOVA. Той е под наслов „Стига повече“. Към него се присъединиха и граждани, които са съпричастни с болката на загубилите близки във войната по пътищата.
Началната точка бше Съдебната палата в София. Оттам шествието премина през Министерството на правосъдието и през парламента. Демонстрацията приключи пред Пътната агенция на площад „Македония”.
В протеста се включиха и близки на семейството на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа край Плевен. „Трябва да я запомним като слънчево дете, което имаше мисия на тази земя. Явно съдбата ѝ беше такава”, сподели близка на почерненото семейство.
От вчера в Плевен започна подписка с искане за оставката на председателя на Управителния съвет на АПИ инженер Йордан Вълчев. Борислав Цветанов е организатор на подписката. В неделния ден, въпреки лошото време, само за няколко часа са събрани около 2000 подписа, каза той.
Плевенчани се присъединиха към протеста в София. Те казаха, че по пътя отново имало катастрофи. „Полицаите се крият в храстите и само снимат. Те оставят шофьорите да правят нарушения”, сподели един от недоволните. Хората в шествието настояха както са оставки в АПИ, така и за тези на народните представители.
На протеста имаше немалко родители, които не са безразлични към това, което се случва на пътя. „За щастие, имам две живи и здрави деца, но всеки път, когато дъщеря ми тръгне на екскурзия, аз карам с колата след автобуса. Когато тръгне към Своге, си представям автобуса, който падна. Не знам дали има наказани заради некачествения път там. Когато тръгне по „Струма”, си представям македонския. Днес съм тук, защото за участие в протест не ти дават почивни дни, но за погребение ти дават два”, заяви Ивета Попова.
При протестиращите дойде и министърът на правосъдието Георги Георгиев. Родителите на деца, загинали при пътни произшествия, зададоха своите въпроси към него. Петя Иванова от Сдружение „Ангели на пътя” напомни на Георгиев случаи на убити по българските пътища деца. „Много от родителите получиха ракови заболявания”, подчерта тя.
„Наясно сме, че правосъдието е бавно и затова подготвихме промени, които да ускорят частта, където това се случва най-вече – при експертизите”, посочи правосъдният министър. Промените предвиждат изпити и обучения на вещите лица. Законопроектът е готов и утре ще бъде качен за обществено обсъждане.
По думите на Георгиев се предвижда вещите лица да могат да бъдат разпитвани чрез видеоконферентна връзка, а правосъдният министър да може да разпорежда тяхното отстраняване, в случай, че бавят процеса.
Телевизионният водещ Иво Танев също беше сред хората. „Тук съм, защото ми пука. Въпреки, че гражданското ни общество е болно и се разпада, ние трябва да не спираме да протестираме”, заяви той. Танев подчерта, че няма да се учуди, ако скоро родител се саморазправи с магистрат или с виновник за ПТП, в което е загинало детето му.
При недоволстващите слезе председателят на УС на Агенция „Пътна инфраструктура” инж. Йордан Вълчев. Той увери, че АПИ не е спирала да работи за сигурността на пътищата в страната. Шефът на Агенцията беше освиркван и призоваван да подаде оставката си. Инж. Вълчев отрече да е казвал, че няма да подаде оставката си заради едно премазано дете, каквато информация се разпространява в общественото пространство. Той покани родителите на загинали в катастрофи деца, за да разговарят на спокойствие.
След срещата пред протестиращите и медиите излезе Красимир Арсов - бащата на Филип, който беше пометен и убит на пешеходна пътека в центъра на София. „Чувствам се виновен, че не съм направил всичко възможно да не загине още едно дете на пътя. Казахме им какво искаме –конкретни действия, а не приказки”, заяви Арсов. По думите му обаче нищо конкретно не са се разбрали почернените родители и шефът на АПИ.
За следващия уикенд са насрочени още протести. Днешният премина под възгласите „убийци”, „мафия” и „оставка”.
Междувременно министър-председателят Росен Желязков обяви, че свиква съвещание на тема пътна безопасност и борба срещу войната по пътищата. Съвещанието ще се състои във вторник от 14.00 часа в Министерския съвет, с участието на министри, представители на ресорни ведомства и на неправителствения сектор.
От Министерския съвет уточниха, че ще бъдат обсъдени дейностите по осигуряване на пътната безопасност в организационен, инвестиционен и контролен аспект. Акцент ще бъде поставен върху критичните участъци от пътната мрежа на страната, както и мерки за допълнителен мониторинг.