„Папа Франциск каза няколко неща, които много биха ми били полезни в следващите дни. Първото нещо, което ми каза е, че корупцията е болест и че той много вярва, че млади политици са единственият начин да се изтръгне тази болест. Каза: „тази болест е навсякъде, знам, че и във вашата страна и поздравявам вашето правителство, че това е основна цел за изтръгването на тази болест”. Наистина той го сравни с болест, даже показа на своята ръка, все едно че е шарка, която тръгва по тялото. „Вие, в този момент”, вика: „трябва да продължите това дело, това е много важно”. Това беше първото съобщение”, коментира премиерът Кирил Петков след аудиенцията си при главата на Римокатолическата църква папа Франциск I във Ватикана.
Какво подари Кирил Петков на папа Франциск
„Второто съобщение беше - когато в момента има безпрецедентна световна криза, инфлацията се вдига много в целия свят, много е важно, не само през медиите, но и да се срещате с хората, да им обясните, че вие правите всичко възможно, но има икономически фактори, които не са функция само на правителството, но този диалог трябва да стане с хората, близко до тях”, заяви Петков.
„Друго нещо, което така, много ясно ме посъветва, е, че ако се борим едновременно с най-корумпираните в България и с вражески сили от чужди страни, двете битки едновременно се водят много трудно. Така че трябва да се опитваме борбата да става на стъпки, а не едновременно във всички посоки, което, нали, нашето правителство и в момента се опитва да направи”, посочи Петков.
„И като цяло благослови нашето правителство и каза, че пътят е правилен”, подчерта премиерът.
Той поясни, че не е обсъждал с папа Франциск темата за Република Северна Македония.
„Обсъдихме въпроси на мироглед. Той каза, че навсякъде по света има проблем с корупцията, но борбата трябва да е общо дело”, заяви Петков и уточни, че папа Франциск е показал симпатия и е отделил повече от плануваното време.
Кирил Петков е на посещение в Италия и Ватикана
Премиерът посочи, че за отпадане на ветото на България за започване на преговори със Скопие за присъединяване към ЕС може да се говори само, след като Министерството на външните работи (МВнР) представи последните резултати от прогреса по темата.
По думите на премиера те следва да бъдат обсъдени в Народното събрание, което да представи ясна позиция какво трябва да направи българското правителство.
„Защо е толкова важно да се свика КСНС и аз ще съм много благодарен на президент, ако го направи – защото минаха 6 месеца от последното събиране, не само между коалицията, но и с опозиционните партии. Оттогава много неща се случиха”, каза Петков.
Според него е много важно по темата с Република Северна Македония да има общ консенсус не само с управляващата коалиция, но и с опозиционните партии.
Крил Петков заяви, че „трябва да сме доста горди” от реакцията на българското правителство на действията на руската компания „Газпром”, която едностранно е нарушила договора за доставки на природен газ за България.
„В голяма степен показахме лидерство, особено когато крайният резултат е, че успяхме да намерим алтернатива на същата цена или по-ниска. С други думи - не винаги България трябва да е държава, която да следва добри или лоши практики. Някой път може да сме и лидери”, заяви премиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!