С лужебното правителство одобри позицията на България за предстоящото неформално заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство. То ще се проведе в периода 13- 15 юни 2021 г. в Лисабон, Португалия. Това съобщиха от правителствената информационна служба.
„Продоволствени системи, иновации и управление на природните ресурси“ е основната дискусионна тема в областта на земеделието, избрана от Португалското председателство. В позицията на България се посочва, че извънредната ситуация с разпространението на COVID-19 ясно е очертала, че са необходими много повече усилия за подобряване на гъвкавостта и устойчивостта на сектора, който гарантира продоволствената сигурност на европейските граждани. Поради налагане на още по-високи екологични стандарти за селскостопански продукти и храни, на фермерите следва да бъдат предоставени адекватни икономически стимули за поемане на екологични ангажименти. Целта е по този начин да се намали рискът от изоставяне на земеделски дейности и обезлюдяване на селските райони. Икономическата стабилност на земеделието е необходимо да бъде постигната съвместно с екологичната устойчивост на сектора.
„Бъдещето на Общата политика в областта на рибарството“ е друг акцент, който ще бъде разгледан в рамките на заседанието. В българската позиция се посочва, че прилагането на подхода на предпазливост и екосистемният към управлението на рибарството и аквакултурите, в голяма степен са довели до постигане на заложените през 2013 г. цели на Общата политика в областта на рибарството (ОПОР). Въпреки това е необходимо да бъдат положени допълнителни усилия за пълното постигане на заложените цели и тяхното адаптиране към променящите се условия.
Радев: България трябва спешно да търси решения
Страната ни е категорична, че съществуващата система за контрол и прилагане може да бъде значително подобрена. Въвеждането и използването на нови технологии, ще спомогне за увеличаване на научните познания и прилагане на екосистемния подход при управление на рибарството в Европейския съюз. България насърчава създаването на Организации на производители като по този начин ще се гарантира укрепването и устойчивостта на сектора и пазара.
Министерският съвет одобри и позицията за участие в редовно заседание на Съвета на Европейския съюз „Транспорт, телекомуникации и енергетика“, част „Енергетика“, което ще се проведе на 11 юни 2021 г. в гр. Люксембург.
Радев: България рискува да загуби автономност
По време на заседанието се очаква енергийните министри да постигнат общ подход по предложението за Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно указания за трансевропейската енергийна инфраструктура и за отмяна на Регламент (ЕС) № 347/2013. Постигането на общ подход е условие за очертаване предварителната позиция на Съвета, като основа за подготовката на преговори с Европейския парламент. На заседанието се планира министрите да приемат заключения относно инициативата „Вълна на обновяване за Европа“ и да обменят виждания по „Стратегия за използването на водорода за неутрална по отношение на климата Европа“. Европейската комисия се очаква да представи информация за външните отношения на ЕС в областта на енергетиката, делегацията на Чехия ще информира по въпроси, свързани с отражението на таксономията на ЕС, а словенската делегация ще представи работната програма на предстоящото председателство на Съвета на ЕС.
Със своята позиция българската страна подчертава, че подкрепя законодателното предложение за преразглеждане на насоките за трансевропейската енергийна инфраструктура, което има за цел да улесни постигането на европейските климатични цели до 2050 г. и осигуряването на разумен компромис, в рамките на постигането на общ подход на Съвета по документа. В контекста на дискусиите за водорода, българската позиция е, че съществува потенциал водородът да допринесе за постигане на целите на ЕС за намаляване на емисиите до 2030 г. и за неутралност по отношение на климата до 2050 г. По отношение на инициативата „Вълна на обновяване за Европа“, българската страна е готова да подкрепи предложения проект на заключения на Съвета.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!