З наете ли, че в България имаме пирамиди, а също и Мраморно езеро, както и величествена потопена във вода църква? Ако четете това учудено и дори не сте чували за изброените места, значи е време да предприемете по-обстойно пътешествие из родината и да се запознаете с тях и още много вълнуващи дестинации.
България е много повече от пътешествието до морето или планината, което предприемаме по два пъти годишно. Много по-интересни и вълнуващи неща ще видите, ако кривнете встрани от главния път и се впуснете в (пре)откриване на България – такава, каквато не сте я виждали досега.
За да е още по-пълноценно приключението обаче, докато още сте на главния път, непременно минете през някоя от бензиностанциите от веригата OMV и си вземете албума със стикери с 30 природни забележителности в страната. Той е част от кампанията „Заедно преоткриваме България на път“ и съдържа 30 предложения за страхотни забележителности из различни краища на България, много от които сигурно са непознати за повечето хора.
Стобските пирамиди, Караджов камък, Мраморно езеро, Шейтан дере, Мегалитът до Бузовград, потопената църква при Жребчево са само малка част от фантастичните дестинации, които може да изследвате това лято. Разделен в шест части - Югозападна България, Централна южна България, Югоизточна България, Североизточна България, Централна северна България и Северозападна България, албумът дава предложения за пътешествия до разнообразни исторически, културни и природни забележителности из страната, както и кратка информация за тях и други намиращи се наблизо популярни места. Нивото на трудност на достъп ще ви помогне да се подготвите по-добре за пътешествието си до всяка от забележителностите.
Ако още не сте посещавали българските пирамиди например, редно е да го направите и лятото е чудесен сезон за това начинание. Стобските пирамиди се намират на пътя към Рилския манастир, след град Кочериново. Стигайки до село Стоб, можете да паркирате в центъра и да поемете по пътеката към пирамидите - скални кули с височина до 12 метра, образувани от вековната ерозия на земна пръст. Специфичното при тях са каменните блокове отгоре, които изглежда като шапки. Пътят не е дълъг, нито особено тежък, но е добре да сте със стабилни обувки и да си носите вода. Гледката, която се разкрива при качване, абсолютно си заслужава усилията, а след като слезете, е препоръчително да продължите нагоре по пътя към Рилския манастир и да се отбиете в някое от заведенията покрай реката – всички те предлагат прясно уловена пъстърва, а природата наоколо е величествена!
Ако пък ви се е допътувало из централните южни райони на страната, една великолепна дестинация е Мраморното езеро, намиращо се на източния склон на могилата Байлъка, до село Православ, на мястото на мраморна кариера. Преди много години тук са добивали материали за изработка на различни изделия от мрамор, плочи или строителни материали. По дъното на Мраморното езеро могат да бъдат видени останки от земекопна техника, останала от тези дни. Езерото е заобиколено от десет могили и възвишения с интересни имена, сред които Байлъка, Корията, Могилата, Свети Георги.
За любителите на предизвикателствата разходката до Шейтан дере е страхотен избор, намира се на изток от Кърджали, където река Арда си проправя път през Родопите, образувайки различни фантастично красиви форми. Една от тях е Шейтан дере – красив каньон, известен още като Дяволския каньон, съставен от застрашително надвиснали скали с вулканичен произход в резултат на отдавна загаснали вулкани в региона. Освен каньона реката е издълбала и абразивни кладенци – някои от които с дълбочина до 15 метра. Достъпът до Шейтан дере е труден, но си струва. Докато сте в района, може да видите още язовир Кърджали, а на изток са известните меандри на река Арда. Непременно опитайте специалитетите на местната кухня - тутманикът и пататникът.
Потопената църква при Жребчево е само една от забележителностите в Югоизточна България, но е изключително впечатляваща. Преди повече от 50 години село Жребчево е потопено, за да може районът около него да се превърне в язовир. Една от последните останки на дъното на този язовир е църквата Св. Иван Рилски, до която през по-сухите периоди от годината може да се достигне пеш. Когато язовирът е пълноводен обаче, половината от църквата остава под вода. Най-лесният път да се достигне до язовира е по магистрала Тракия и се отклоните към Нова Загора.
В албума, който всеки може да купи от бензиностанциите на OMV на цена от 0.99 лв., има още много идеи за вълнуващи пътешествия из страната. Кампанията продължава до 15 септември. Получавате безплатно комплект от 2 стикера за всеки 20 лева от покупката в ОМВ бензиностанциите на гориво и/или продукти от ресторанта и магазина.
Всеки, който успее да събере всички 30 стикера на природни забележителности, и регистрира кода от последната страница на албума в специално създадената страница в сайта на OMV България, има шанс да спечели и един от 30-те ваучера за гориво на обща стойност 500 лева всеки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!