Д нес е последният ден, в който ще работят мощностите на втората най-голяма въглищна топлоцентрала в България ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“, съобщава БНР. От утре (1 април)
130 от общо 160 служители на дружеството ще бъдат отново съкратени.
Енергетиците вече получиха своите предизвестия за освобождаване в средата на февруари.
Над 50% от служителите, които предстои да бъдат освободени отново от работа, са от община Стара Загора съобщи Любен Георгиев от Бюрото по труда в Стара Загора. През последните седмици държавата, която има 27% дял в частния тец, търси решение за запазване на работа на заетите, както и за потенциална продажба на дружеството на инвеститор. Това беше обявено от парламентарната трибуна в края на февруари енергийният министър Жечо Станков. На този етап обаче липсва информация за постигане на някакъв напредък.
Освобождаването на персонала в ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ започна преди година,
когато изтече договорът на дружеството с НЕК за изкупуване на електроенергия. През лятото на 2024 г. топлоцентралата беше включена за кратко отново, когато цената на електроенергията се повиши, след която отново бяха освободени част от заетите в дружеството. През декември служебният енергиен министър Владимир Малинов обяви, че тецът ще заработи отново в първите три месеца на годината, за да гарантира производството на електроенергия през зимния сезон. Механизмът за повторното стартиране обаче изтича днес.
През февруари българското правителство изрази желание да запази работните места в ТЕЦ „Марица Изток 3“. Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков по време на изслушване в парламента относно информацията от изпълнителния директор на дружеството Васил Щонов за спиране на работата на ТЕЦ „Контур Глобал Марица Изток“ 3 до 31 март 2025 г. и съкращаване на служителите, работещи там. „Аз, като министър на енергетиката, и правителството на Росен Желязков няма да допуснем тези хора да напуснат централата, защото тя не струва нищо без тях. Ако си играем на практиката назначаване-освобождаване, накрая ще имаме една централа, която няма да има хора, които да я оперират и ще е със стойност нула“, каза Станков.
Той припомни, че ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток“ 3 е обект от стратегическо значение, гарантиращ националната ни сигурност.
Междувременно преди десетина дни от КТ „Подкрепа“ оповестиха свое предложение, с което призовават държавата да прехвърли своя дял от ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ на „Мини Марица-изток“, предаде агенция БТА. По този начин от синдикалната организация виждат възможност за запазване на дейността на част от рудниците в държавното дружество.
Към момента ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ е собственост на търговското дружество „КонтурГлобал Марица Изток 3“ АД, в което акционери са „КонтурГлобал България Холдинг“ С.а.р.л. Люксембург, който притежава 73% от акционерния капитал, и Националната електрическа компания с 27% от капитала.
Решението за спирането на ТЕЦ „Марица Изток 3“ беше взето на 21 февруари 2024 г.,
когато изтече 15-годишният договор на централата с Националната електрическа компания (НЕК) за изкупуване на електроенергия на фиксирани цени. Централата спря работа тогава, тъй като условията на свободния пазар не бяха изгодни за продължаване на производството, пише ESG News.
Блокове 3 и 4 ще бъдат налични за търговска експлоатация през зимните месеци, започващи от януари 2025 г., съгласно искането на министъра на енергетиката на България, за да се избегне рискът от несъответствие между търсенето и предлагането, което може да доведе до спиране на тока в региона, информират от сайта на централата.
Затварянето на ТЕЦ „Марица Изток 3“ е част от по-широкия процес на
преход към по-екологични източници на енергия,
но също така поставя предизвикателства пред енергийната сигурност и икономиката на региона.
Зелената енергия е и полезна, и екологична, но очевидно на нея в студеното време не може да се разчита и на преден план отново излизат въглищните централи. Справка с данните от Електроенергийния системен оператор за втората седмица на януари показва, че над 39% от енергията в България е произведена тъкмо от конвенционалните ТЕЦ-ове.
Енергийният експерт Иван Хиновски заяви още миналата година пред NOVA че „не може въглищните централи да не се затварят“. „Комплексът, в този си вид, с тези технологии, не може да работи. Ако направим анализ на фактите, ще видим, че процесите са много тревожни. Всяка година продажбите на ТЕЦ „Марица изток“ спадат спрямо предходната с между 14 и 15%. Защото продукцията е скъпа, а конкуренцията на ВЕИ-тата – огромна. Ръстът в продажбите на енергия от фотоволтаици е 65% за тази година, а спадът на продажбите от комплекса – 15%“, заяви Хиновски.