К ирил Петков е говорил с наши депутати. Аз знам за поне трима. Аз имам доверие на членовете от парламентарната ни група. Ние сме тук за кауза, а не да бъдем купувани един по един. Може и да има някъде предател, но аз се съмнявам". Това каза на брифинг Тошко Йорданов от "Има такъв народ".
"Петков е опитал да убеди депутат от "Има такъв народ" (ИТН) да се отцепи от парламентарната група и да подкрепи неговото правителство. Депутата, с когото Петков е разговарял, е Кирил Симеонов, член на бюджетната комисия", съобщи заместник-председателят на Народното събрание Ива Митева, цитирана от DarikNews.bg
ПП: Времето за убеждаване и компромиси приключи
Пред журналисти Симеонов разказа, че поканата за среща е дошла лично от премиера и се е провела снощи.
"Имахме кратка среща, на която той не ми е предлагал абсолютно нищо, напълно съм откровен – нито постове, нито пари или всякакви такива работи, просто си поговорихме и ми каза, че ако мога да си преосмисля позицията, за да не хвърляме страната в хаос и т.н. Цялостно ми каза, че нещата не може да продължават така. Срещнахме се близо до БНР мисля, не знам коя точно сграда беше, но не, не в заведение, в някаква негова лаборатория, или нещо такова", заяви Симеонов.
Събев: Имаме ясен план как да работим като правителство на малцинството
Информацията за разговора на премиера Петков с депутата Симеонов в търсене на подкрепа за актуализацията на бюджета и законодателните предложения на "Продължаваме промяната" предизвика остри реакции в Народното събрание, предаде БГНЕС.
Заместник-председателят на парламента Ива Митева посочи:
"Снощи късно му се е обаждал премиера, за да го убеждава в посока да поддържа правителството и кабинета и да гласува за бюджета. Чухме премиера още онзи ден да говори за 12 депутати, явно той в момента ги търси. Ако това е моралът за който той говори, ако това е борбата с корупцията, поздравявам го. Това, което виждам като закон, внесен вчера – показно как закони не се пишат."
По думите на Ива Митева засега няма информация дали са провеждани срещи и разговори с други народни представители от "Има такъв народ".
"Кирил Петков иска да си организират собствен „Гешев“, за да си го използват за каквото искат. Това е също толкова неморално, колкото това, което направиха ГЕРБ и ДПС". Предложението на съдържанието на самия закон за КПКОНПИ е некадърно, защото те са слаби юристи. Лена Бориславова минава за юридически капацитет при Петков, но е нямало закон, който да е дала и нашите юристи да не са надраскали като контролно в червено", заяви Йорданов във връзка с реформата за КПКОНПИ.
По думите му Милен Матеев от "Продължаваме промяната" си е позволил да говори неща, които не са верни. "Намекна се, че ние искаме да имаме свой човек в КПКОНПИ, който да има право на вето. На тогавашния коалиционен съвет аз и други колеги изразихме опасения да не превърнем новия орган КПКОНПИ в стария. Кирил Петков искаше точно това. Той каза, че не вярва на ДАНС и службите, защото те са на президента и затова му трябва разследващ орган и паралелна прокуратура. Тогава им предложих да не е един, а четири човека, които да взимат решенията с пълен консенсус", каза още Йорданов.
"Човекът Киро, все още министър председател, ако му стиска, да поиска публична графологична експертиза за бележката, която е при нас", каза Йорданов относно показаната от депутата от ИТН Станислав Балабанов бележка, за която той твърди, че е от премиера Петков. Самият Балабанов покани премиера да се подложат заедно на детектор на лъжата в парламента.
Относно четиримата министри от тяхната партия, които подадоха оставка, Йорданов заяви, че ще продължат да изпълняват функцията си като такива до момента, в който Народното събрание одобри оставките им, но "ако този цирк на управляващите продължи, тези министри биха спрели да ходят на работа". "Това е крайна мярка, но ако Кирил Петков изнаглее дотолкова, че да стои на власт и да се прави на луд като не внася оставките на министри, които не искат да са министри, може да се стигне и до блокиране на министерствата", каза още Йорданов.
"Корупцията е епидемия и това го знаем всички. Въпросът е как да се борим с нея и този закон, който беше предложен, може ли да се пребори с тази корупция. И отговорът е "не". Това е така, защото този закон е на 90% преписан от действащия закон за противодействие на корупцията. Ние не искаме вето, искаме решенията да се взимат с единодушие", заяви от своя страна Ива Митева от ИТН.
Припомняме, че лидерът на ИТН Станислав Трифонов заяви, че слага край на коалицията и изтегля своите представители от нея. Премиерът Кирил Петков, пък изтъкна, че е готов да управлява с правителство на малцинството, а зад гърба му застанаха останалите коалиционни партньори. Последваха взаимни нападки и обвинения за това каква е истинската причина за събитията.
Регионалният министър Гроздан Караджов обвинява министър-председателят, че актуализацията на бюджета е внесена "задкулисно" и без да са приключили разговорите по темата. Премиерът Кирил Петков, от своя страна, определи като "неуместно' обвинението в задкулисие. По думите му "след като този бюджет беше обсъден няколко пъти на експертни съвети и това, че не се дават едни допълнително поискани средства, не мисля, че може да се води за задкулисно, особено когато реформата за КПКОНПИ е спряла, когато наши предложения за назначения в КПКОНПИ са блокирани, когато Закона за КПКОНПИ не се придвижва специално заради вашата партия".
Междувременно стана ясно, че ПГ на "Има такъв народ" не е обмисляла дали да оттегли депутатите си от председателските места в парламентарните комисии, след като обявиха, че излизат от коалицията и оттеглят министрите си. Това са два различни процеса, единият го решава парламентът, другото го решава политическата ни група, ако парламентът прецени, гласува, няма никакъв проблем, обясни Тошко Йорданов. Той обаче обърна внимание, че това, което е станало с председателските места в това Народно събрание, е срам, защото никога преди опозицията не е била изолирана от председателски места в комисии.
Тошко Йорданов: Всички министри от ИТН ще подадат оставка
Караджов след оставката: Всичко, което ви казаха вчера, е лъжа
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!