Със седем топовни салюта посрещнаха в Пловдив Московския и на цяла Русия патриарх Кирил на пл. "Джумая".
С литийно шествие през шпалир от свещеници от Българската православна църква патриарх Кирил, Пловдивският митрополит Николай, областният управител на Пловдив Здравко Димитров, кметът на града Иван Тотев и председателят на общинския съвет Илко Николов извървяха пътя до митрополитския храм "Св. Марина".
По пътя руският патриарх бе приветстван от стотици богомолци.
Танцьори от ансамбъл "Тракия, облечени с носии от всички етнографски области на Пловдивската епархия, постилаха пътя му с розов цвят. На няколко места патриарх Кирил се спря и поздрави миряните с "Христос Возкресе".
В храма гостът бе посрещнат от патриарх Максим. Двамата в съслужение с митрополити, свещеници отслужиха тържествен молебен, съпроводен с песнопения на български и руски църковни хорове.
Иконом Добромир Костов, протосингел на пловдивската митрополия, обясни избора точно на Пловдив за посещението извън столицата на патриарх Китил: Пловдив е градът, където се е провело първото официално честване на празника на Св. Кирил и Св. Методий на 11 май 1858 г. Най-подходящото място е, където Негово Светейшество ще измоли Божията богословия за двата народа.
"Дълбоките и трайни взаимни чувства между българския и руския народ няма да бъдат разбрани, ако не се отчете, че катализиращият исторически фактор, който доведе до безпримерни актове на взаимопомощ и солидарност между тези два народа, са общата православна вяра, Едната православна църква и православната духовност на България и Русия", каза в обръщението си пловдивският митрополит Николай.
Владиката помоли патриарх Максим да не забравя Пловдив в молитвите си и никога да не оставя Пловдивската митрополия без "бащинска подкрепа, насърчение и съвест".
"Радвам се, че макар и за кратко, Ваше Светейшество ни удостоява с висшочайшето си присъствие. Знам, че това е било Ваше желание, за което сме ви признателни", каза в поздравителното си слово кметът на Пловдив Иван Тотев.
Той допълни, че в Пловдив религиозната толерантност и уважение към вярата никога не била подлагана под въпрос.
В Пловдив положи венец пред паметника на руските освободители. Руската църковна делегация се поклони и пред паметника на цар Александър Първи - Освободител, и пред
паметника на Альоша.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!