К ризата с парното свърши, но сега на дневен ред е как ще ни обезщети "Топлофикация".
До 48 часа без топлоподаване дружеството е длъжно да приспадне това време от сметките, а за срок повече от 48 часа ни дължи обезщетение, на база просрочени часове над въпросните две денонощия. Масово обаче потребители се оплакаха, че им е пускано и спирано топлото, или подаването е било нарушено, за да не се спази горният срок.
"Неудобството, което създадохме за хората, е толкова голямо,
от което се срамуваме, че не може да си позволим да делим на 48 часа и след 48 часа и да издребняваме по отношение на спорове дали някой е имал топлоподаване в нормални параметри или са били занижени или е имал топла вода на нормална температура или на друга температура”, каза шефът на дружеството Георги Беловски.
„Ако 5 дни аварията е траяла в района, за 5 дни ще ти се сформира сума със знак минус във фактурата и няма да платиш нищо", обясни Беловски.
Това ще важи само за "Слатина", "Редута", "Гео Милев", "Младост", "Дървеница", "Студентски град", "Мусагеница", Малинова долина, не и за "Люлин" и "Надежда", които също останаха без топло. Т.е. за всички, които се обслужват от ТЕЦ-Изток.
„Те са извън тази методика, поради това, че това обезщетение касае само и единствено голямата авария на абонатите на София-Изток. Там бяха значително просрочени законови срокове от 48 часа и топлоподаването беше неефективно и се налага тази компенсация", посочи Беловски.
Според омбудсмана Мая Манолова обаче
"Топлофикация“ дължи неустойка в размер на стойността на недоставената топлоенергия за времето на аварията в случая,
в който това време е повече от 48 часа. Това коментира омбудсманът.
„Тоест не е достатъчно „Топлофикация“ да се откаже да събира от гражданите плащане за дните, в които са били без парно и топла вода, а самата тя да се ангажира със заплащането на неустойка. Данните за подадената топлоенергия ден по ден и час по час се съхраняват 30 дни“, коментира Манолова.
"Така че, който е решил да търси неустойка, трябва да го направи до 1 март, защото след 1 март вместо да му върже мартеничка, „Топлофикация" може да му „върже тенекия", заяви Манолова.
КЕВР назначи извънредна проверка.
Обезщетението обаче ще бъде приспадане от сметката за февруари, която ще излезе до 15 март, с посочено парично измерение.
На 23 февруари ще стане ясна методиката за това, и ще бъде представена на столичните общински съветници. Нямало нужда да се подават молби, жалби или сигнали.
Иначе през изминалата нощ беше възстановено топлоподаването към засегнатите от аварията на магистралния топлопровод на бул. "Цариградско шосе“ квартали, съобщиха от „Топлофикация София” ЕАД.
Мрежата избухна срещу "Топлофикация": Кажи ми нещо мръсно
От „Топлофикация София” смятат да обезщетят всички жители на столицата, които в последните дни са били без парно и топла вода заради аварията на магистралния топлопровод на „Цариградско шосе”.
Два дни ваканция за ученици в София заради парното
От неделя насам голяма част от София остана без топла вода и парно, на места нямаше и ток.
Те ще бъдат обезщетени още в сметките си за месец февруари, без да е необходимо да подават заявления за това, уточниха от дружеството.
Вече има парно
в „Младост”-1, 1А, 2, 3 и 4, „Студентски град”, „Витоша”, „Дървеница”, „Мусагеница”, „Малинова долина“. До днес на обяд отоплението ще бъде нормализирано и към сградите във високите части на кварталите „Младост“-4 и „Студентски град“.
Серията от аварии и прекъсвания на топлоподаването обаче предизвика гнева на гражданите и лавина от реакции в социалните мрежи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!