80% от сметката за топлинна енергия е природен газ и само 20% е за цялото функциониране на "Топлофикация-София", каза изпълнителният директор на дружеството Стоян Цветанов на заседанието на Постоянната комисия по стопанска политика и общинска собственост в Столичния общински съвет.
Това са 11 централи в София, които доставят топлинна енергия на близо 1,5 милиона граждани. От сто лева сметка за парно, само 20 отиват за живота на "Топлофикация-София", посочи Цветанов.
Той каза още, че ръководството може да повиши събираемостта, като пристъпването към събиране на вземания по съдебен ред ще е последната мярка в политиката на компанията. Предвиждала се нова методика за събиране на задълженията. Нововъведенията ще улеснят процесите и ще осигурят индивидуален подход към всеки случай – от напомнящо писмо, през телефонно обаждане и лична среща за изготвяне на индивидуален погасителен план.
Към днешна дата близо 74% от абонатите са коректни в рамките на закона, посочиха от дружеството.
Дружеството ще повтори реализираната през миналия отоплителен сезон бонусна програма "Лоялен клиент – битови абонати". Условията по програмата ще бъдат насочени към потребителите, които нямат просрочени месечни задължения в рамките на 1 година, 2 години и повече от 3 години, както и тези, които заплащат в срок месечната си сметка за парно.
През 2011-2012 г. 630 клиента получиха бонуси на обща стойност 268 хил. лв. под формата на приспадане на сумата от дължимото за топлинна енергия през следващи месеци. Както миналата година, така и тази година разходите за покриване на бонусите се осигуряват от извънлицензионна дейност на компанията, което означава, че не се калкулират в цената на топлинната енергия.
"Топлофикация София" предвижда да въведе
единен телефонен номер за информация на абонатите и кол център за обслужване на клиентите
на компанията - това е една от мерките за подобряване обслужването на столичани.
Сред стъпките за подобряване на диалога с клиентите и предоставянето на услуги, които да отговорят на нуждите на софиянци, са допълнително намаляване на времето за обслужване в центровете и касите на дружеството, въвеждане на автоматизирана система за обработване на жалби и сигнали.
През 2013 г. са предвидени 64 милиона лева инвестиции в подмяната на тръби и нови мощности. През тази година ще започне изграждане на когенерираща инсталация в "Овча купел 2", както и пълна рехабилитация на 7 и 8 енергиен котел в ТЕЦ "София".
Финансовият ресурс за инвестициите идва както от собствени средства на компанията, така и от европейски програми и фондове.
Ще бъде завършена и най-мащабната инвестиция, правена през последните 30 години - изграждането на новата модерна турбина за комбинирано производство в ТЕЦ "София" на обща стойност от 32 млн. лв. собствени средства.
Предстои частична подмяна на елементи или надграждане на съществуващите мощности във всички централи и топлоизточници на "Топлофикация София". В инвестиционно-ремонтният план за годината е предвидена подмяна на 36 км от топлопреносната мрежа, толкова колкото и през миналата година.
Днес заседава и работната група за "Топлофикация София" в Столичната община и нейната работа бе белязана от скандал.
Гражданите, които присъстваха на заседанието, изразяваха различни гледни точки и се скараха относно исканията си. Някои от тях поискаха спиране на делата срещу хората за неплатени сметки за парно. Янко Петров от протестиращите граждани, каза, че "Топлофикация" трябва да има индивидуални договори, в които гражданите да имат право да се откажат от услугата.
Председателят на работната група Зафир Зарков заяви, че хората имат разнопосочни искания. "Наше задължение е да чуем всички гледни точки, да обобщим всички становища както от страна на исканията на гражданите, така и на "Топлофикация", посочи Зарков.
По думите му - голяма част от исканията вече са удовлетворени, по други се работи и ще бъдат предадени до институциите, от които зависи тяхното решаване.
Според Зафир Зарков прогнозните сметки са на база европейска практика. Ще насочим нашите усилия за опции към решаване от етажната собственост –
етажни собствености, които не желаят прогнозни сметки, да имат възможността на контролиран самоотчет поне веднъж годишно по време на отоплителния сезон,
което ще осигури коректност на самоотчетите.
Другият вариант за ежемесечно отчитане е дистанционното отчитане. Трябва да търсим решение в посока оборудването на абонатите с тези дистанционни уреди. Към този момент не може да искаме от абонатите да ги закупуват. Около 15-20% вече са закупили за близката една година уреди да топлинно разпределение, които нямат опция за дистанционен отчет. Трябва да търсим варианти, в които абонатите да не се натоварват, заяви Зарков.
По съдебен път би могло да се възстановят събрани средства, които се основават на неверни фактури,
обясни юристът Стоян Терзийски пред журналисти.
"Ако има съставяне на документи с невярно съдържание, то това е престъпление по Наказателния кодекс. Ако се установи, че за миналото също е имало такива документи, и са влезли в сила дела, с които са осъдени потребители, това би било основание да се иска отмяна на влезлите в сила решения", обясни Терзийски.
Общинският съветник Георги Кадиев заяви, че скандалът на днешното заседание е направен умишлено, заради присъствието на медиите.
"Голяма част от исканията на гражданите, които са над 40, са неприложими и водят към фалит на "Топлофикация", посочи той. Според него спирането на делата е възможно в някои случаи, само при положение, че и двете страни искат да бъдат спрени. При спиране на делата, продължават да текат лихви, добави Кадиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!