Н авръх Празника на София, едва ли има по-подходящо време, в което да се замислим за онези кътчета от нея, които ни напомнят за неповторимата ѝ история. Карат ни да се вълнуваме, усмихваме и чувстваме горди, че сме част от този град.
(Видеото по-горе: 145 години от обявяването на София за столица на България)
И ни напомнят за онова време, преди малко повече от век, когато София е сред най-бързо развиващите се столици в Европа.
Периодът между двете световни войни е изключителен подем за архитектурното развитие на града. През 1923 година е създаден нов градоустройствен план от архитект Адолф Мусман, който играе ключова роля в оформянето на съвременната визия на столицата.
Изграждат се някои от най-емблематичните сгради, които и до днес са символ на града, като Народния театър „Иван Вазов“, Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Централната минерална баня, Военният клуб.
София се разширява от изключителни образци на различните европейски архитектурни течения като неокласицизъм, сецесион и модернизъм и в града се появяват множество изключително красиви образци на културно-историческото ни наследство.
Е, на 17 септември нека видим онази част от тях, която някак е оцеляла във времето, дори и след бомбардировките през Втората световна война, за да ни напомнят, че любимият ни град с нищо не е отстъпвал на който и да е друг в Европа.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!