"Със сигурност мога да кажа, че никой в България няма да студува поради липсата на газ. Това, което трябва да се направи обаче е, да се предприемат сериозни мерки. А това може да стане с едно стабилно правителство. Докато няма такова – нямаме никаква сигурност, че България ще премине през тази криза", заяви в студиото на "Събуди се" председателят на КЕВР Станислав Тодоров.
По думите му имаме осигурен дългосрочен договор с Азербайджан, който осигурява една трета от потреблението на газ в страната.
"Газпром" са добре дошли да предоставят газ за България при изпълнение на условията при сега сключения договор. Но, ако аз трябва да взема решение – нямам никаква увереност, че ако те обещаят да доставят газ – действително ще го направят", подчерта той в отговор на въпрос трябва ли да включим руската компания в енергийния микс. И допълни, че през юли ще получим втечнен газ от САЩ.
Битовите потребители трябва да се подготвят и за среден скок от 1 лев на кубик на цената на водата. "Тези цени вече са факт за около десет ВиК дружества на територията на страната", коментира още Тодоров.
На въпрос има ли вероятност от нов скок на цената на тока и парното през новия отоплителен сезон той отговори така:
"Това, което е направила КЕВР, е взела всички мерки да намали минимално увеличението.
Електричеството, което България произвежда, сме намерили резерви в АЕЦ „Козлодуй” и със спирането на субсидиите за ВЕИ инсталациите – да ги насочи към битовите потребители. Затова там увеличението е само 3 на сто. България има този ресурс и може да си позволи да го насочи към потребителите".
"При газа ситуацията за съжаление не е така.
Газът, както в цяла Европа, е оскъден. И България се конкурира с всички други държави на международните пазари – да осигури съхранението за зимния сезон, тоест да нагнети достатъчно количества като резерв, и същевременно да осигури текущото потребление. В много държави - Австрия, Унгария, Германия, се ограничава потреблението, за да могат да запълнят хранилищата си. В този смисъл увеличението на парното, което е пряко зависимо от цената на газа, е минималното, което можехме да си позволим. Реалното увеличение трябваше да бъде около 120 процента, но с компенсациите, които спряхме към ВЕИ производителите, можем да насочим част от тези компенсации към топлинната енергия заедно с електричеството". Той подчерта, че няма как цената на тока и парното, която се определя два пъти годишно – дори при извънредни обстоятелства, няма как да се вдигне.
Тодоров коментира и механизмите, които са предложени, за да се помогне на хората да се справят с по-високите си сметки.
"Това което предложихме за обсъждане в Комисията по енергетика към НС, е да се помисли за даване на възможност за въвеждане на няколко тарифи на всички услуги, които са комунални и без които едно домакинство не може – електричество, вода, топлоснабдяване и газ. В момента няма такава възможност. Чисто законово КЕВР би могла да направи такива корекции, ако се наложат. Това обаче е мярка, която към момента няма нужда да се възприема. Но при една задълбочаваща се политическа криза - дори КЕВР няма да може да предприеме тези мерки, ако се наложат", посочи той.
Целия разговор вижте във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!