Д а се готвим ли за ново влошаване на отношенията със Северна Македония? Отговорът може и да не е еднозначен, но шансовете са големи.
Видеото по-горе: Какъв курс ще поеме кабинетът "Мицкоски"
След два дни и повече от 16 часа дебати, парламентът на Република Северна Македония официализира правителството на Християн Мицкоски. Предвещава ли това нов срив в отношенията между София и Скопие?
Тук е редно да обясним и че в РСМ отдавна се говори, че именно България е тази, която "извива ръцете й" и е основната пречка за влизането на страната в Европейския съюз. Тази теза се лансира от години именно от лидера на ВМРО-ДПНЕ Мицкоски, който бе и човекът, опитващ се да анулира френското предложение - обещание, което даде още, преди да бъде избран за премиер.
"Ако България беше добър съсед и вместо да ни пречи и блокира с вето, отдавна щеше да ни подкрепи и на практика да даде възможност на Македония да бъде част от европейското семейство", са част от думите му.
Какво гласи френското предложение:
За да може да започне същински преговори за членство в ЕС, Република Северна Македония се задължава да изпълни изисквания като вкарването на българите в конституцията на страната, защита на правата и интересите на малцинствата в РСМ, вкарване на точен и конкретен ангажимент за борбата с езика на омразата и залагането на въпроса с македонския език по начин, който да не противоречи на българската позиция по темата.
От своя страна, при изпълняването на горепосоченото, България приема да вдигне ветото над Скопие за членство в ЕС, като ЕК влиза в ролята на гарант за реализацията на обещанията от двете страни. Основен момент е и следенето на спазването на предишните двустранни договори - Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с България и Преспанското споразумение с Гърция.
Има ли бъдеще френското предложение?
Макар и да бе официално приет от предходното правителство на РСМ, очевидно е, че Християн Мицкоски е твърдо убеден да се опита да предоговори условията, заложени в документа от ЕС и го потвърди и в последните си думи, преди да даде клетва като министър-председател.
"Атаките, които чух тези два дни, се свеждат до две тези - Преспанския договор и френското предложение (т.е. преговорната рамка - бел.ред.). Този български диктат няма да мине докато аз съм премиер и няма да има промени в конституцията. Също както ще произнеса името на Македония с тази срамна добавка към него, но ще се боря срещу несправедливостите всеки един ден", коментира той.
Видеото: Прословутият клип, в който "български защитници спъват македонски нападател" по пътя му към ЕС
По този начин напрежението между двете държави отново се засили, припомняйки за онези моменти през есента на 2022 година, в които по улиците на Скопие вървяха протести с възгласи, че българите са татари и фашисти.
Скандиранията бяха по думите на депутата от ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски, който преди откриването на български клуб в Охрид заяви, че ще внесе в Народното събрание "проекто-закон, забраняващ създаването и регистрирането на сдружения, които имат пряка връзка с Третия Райх и фашисткия режим".
Предоговаряне на условията?
Пред местната ТВ24 преди часове Мицкоски заяви и, че е готов да преговаря с България в първия момент, в който бъде избрано официално правителство, за да промени Преговорната рамка.
"Ако има политическа воля и реален прочит на нещата, е възможна промяна в Преговорната рамка с ЕС. Ще са необходими гаранции, че няма да има допълнителни двустранни условия от София. Има поне три креативни решения, които съм готов да обсъждам с тях и които могат да са решението на целия процес", коментира той, заявявайки и че целият "път, който РСМ е извървяла в този аспект до момента е грешен".
"Готови сме да седнем и да намерим решение с правителството в България. Да поговорим за всичко, за възможните рискове пред нас. Но са абсолютни недопустими твърденията, че все още трябва да направим това и онова. Вече направихме твърде много за европейските ценности, а в замяна получихме една абсолютна нула. Ако действително в ЕС искат да видят Македония като член на съюза, има възможност за това", категоричен бе той.
Какво ще се случи оттук нататък и как ще се развие ситуацията, можем само да гадаем. Факт е обаче, че с новото правителство на Република Северна Македония, изпълнението на френското предложение е под въпрос.
А отношенията между София и Скопие отново са застинали на тази точка, в която бяха още преди приемането му - тази на замръзване.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!