Б ългария е една наистина уникална страна, богата на природни и културни забележителности. Във всяко нейно кътче има по някое местенце, което си заслужава да бъде посетено, което носи българския дух, разказва интересна история, митове и легенди и понякога крие интересни мистериозни тайни.
По черноморското крайбрежие има не по-малко красиви места от вътрешността на страната ни. Едно такова, наистина уникално, впечатляващо и спиращо дъха място е дворецът в Балчик и прилежащата му ботаническа градина. Те се намират в самия град Балчик и освен, че са често посещавани от български и чуждестранни туристи, те са и част от 100-те национални туристически обекта на България.
История
По време на Междусъюзническата война, нашата северна съседка Румъния нарушава споразумението и решава да нападне България в гръб. С това свое военно действие те превземат земите около днешен Добрич и Балчик, а именно и мястото, на което ще възникне красивият дворец, който съществува благодарение на румънската кралица Мария Единбургска, която много харесва тези земи заради благоприятния им климат и излаза на Черно море.
Коя е Мария?
Мария Александрина Виктория е най-голямата дъщеря на херцога на Единбург и на руската княгиня Мария Александровна. Родена е през 1875 г. в Англия, тя е внучка на британската кралица Виктория и руският император Алесандър II, познат сред българите като Цар Освободител. На крехката възраст от 18 години тя бива омъжена за румънския престолонаследник Фердинанд Виктор де Хохенцолерн и така става румънска кралица през 1914 г.
Животът в румънския двор обаче никак не се харесва на нежната душа на Мария и за това тя търси тихо и уединено място, на което да построи своя приказна резиденция. Това място се оказва красивият и живописен залив на Балчик, по това време част от територията на Румъния. И така, благодарение на желанието за усамотение на една румънска кралица се появява красивият и уникален във всяко отношение Дворец в Балчик. Кралица Мария нарича това свое убежище „тихо гнездо“.
Лятната резиденция е по проект на двама архитекти от Италия – Америго и Аугустино.
Строителството му се извършва за около 10 години в периода от 1924 г до 1934 г.
След смъртта на кралицата, през 1938 г. нейното „тихо гнездо“ се поддържа от румънската администрация до паметната дата 7.09.1940 г. Тогава се подписва Крайовската спогодба, която задължава Румъния да върне на България именно Балчик, земите около него, както и цяла Южна Добруджа. И така през 1948 г. , най-накрая обектът е преотстъпен за стопанисване на България.
През 1955 г. част от парка е превърната от академик Йорданов в научна ботаническа градина, която се стопанисва от Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
През годините дворецът е обект на много укрепителни процеси и няколко реставрации и в наши дни е един от най-посещаваните туристически обекти на територията на нашата страна.
Архитектура
В архитектурно отношение няма спор, че това е един истински шедьовър. Толкова е впечатляващ, че дори успява да привлича много чуждестранни туристи. Дворецът разполага с 46 сгради и 170 архитектурни и исторически елементи. В него се намират и красивите и добре известни със своите кристални чисти води „Бял кладенец“ и „Чатал чешма“. В двореца е изграден и красив параклис, „Божествената градина“, градина „Английски двор“, „Градината с кръстовидното водно огледало“, „Висящите тераси“, „Мостът на въздишките“ и много други интересни места, които си заслужава да видите, докато сте на посещение в Двореца и красивите му градини.
В двореца и градините се преплитат различни религии, защото се смята, че това е място, на което цари мир, любов и хармония. На територията на двореца има, както минаре, така и християнски параклис и учудващо те си съжителстват в една чудесна симбиоза и до наши дни.
Дворецът се превръща в оживялата мечта на румънската кралица Мария, неин собствен модел на виждането ѝ за света около нея.
За аранжировката на самите градини се грижи швейцарецът Жул Жани, който е е работил при последния руски император Николай II.
Ботаническта градина
Ботаническата градина към двореца в Балчик също е място, което си заслужава да видите дори повече от веднъж. Тя е създадена през 1955 г. като звено към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Градината има площ от повече от 190 декара и има статут на защитена територия. Тук може да се насладите на хиляди видове цветя, кактуси, дървета, храсти и други цветни растителни „бижута“. Един много любопитен факт е, че на територията на Ботаническата градина се намира втората по големина колекция от кактуси в Европа, след тази в Монако.
В ботаническата градина има още множество цветни килими от цветя, естествени водоеми и други места, на които може да се любувате и да си направите наистина уникални снимки за спомен.
Дворецът и градината определено имат място сред паметниците на културата у нас. В красивите и цветни градини се правят и сватби, които приличат на истински приказки сред тази цветна феерия от различни аромати, а гледката към морето придава една допълнителна доза романтика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!