Б ългарските власти предприемат стъпки за съдебно преследване и наказване на длъжностни лица, извършили посегателства върху човешките права, но правителствените действия са недостатъчни и безнаказаността е проблем.
Това е една от констатациите за България в последния годишен доклад на Държавния департамент на САЩ за състоянието на човешките права по света.
В резюмето на 33-те страници в доклада, посветени на Българи, се посочва, че основните проблемите във връзка с човешките права в страната включват физическото малтретиране на арестанти и затворници от страна на длъжностни лица; тежките условия в затворите и местата за задържане; корупцията, неефикасността и липсата на отчетност в съдебната система; лошо отношение към имигрантите и хората, търсещи убежище; корупцията във всички правителствени институции и насилието срещу етнически малцинства.
Макар правителството да разполага с механизми да разследва и наказва злоупотребите и корупцията, използването им е неадекватно, а безнаказаността е представлявала проблем, се посочва в доклада. Изводът е, че макар законът да предвижда санкции срещу корупционните практики, властите не го изпълняват ефективно и в държавата се шири корупция.
Случаят „Иванчева” също влезе в доклада. Поименно са споменати и политици – като Валери Симеонов, заради изказванията му за майките на деца с увреждания и за ромите.
Според Държавния департамент арестуваните, които се оплакват от нарушени права, не получават възмездие, а условията в затворите и арестите са недопустими. Докладът на цитира данни на Българския хелзинкски комитет, според които над 40% от затворниците в България се оплакват от физически наранявания и незаконни арести, а 16% твърдят, че са разпитвани под принуда.
Българският министър на правосъдието Цецка Цачева днес отхвърли критиките като заяви пред парламента, че в затворите всичко е наред.
„Няма пренаселеност в затворите категорично. Навсякъде са осигурени минималните критерии. Има добри резултати, които се приемат и се признават от всичките ни партньори”, отчете Цачева.
От МВР също отхвърлят твърденията за насилие над арестанти, като посочват, че всъщност се увеличат посегателствата срещу полицаи.
В доклада на Държавния департамент пише още, че законът гарантира свободата на словото, включително на печата и правителството като цяло спазва това право. При все това се запазва безпокойството, че корпоративен и политически натиск, съчетан със засилващо се и непрозрачно съсредоточаване на медийната собственост и разпространителските мрежи, както и правителствено регулиране на ресурсите и подкрепата за медиите, са нанесли сериозни вреди на медийния плурализъм.
Индексът за устойчивост на медиите на IREX за 2018 г. отчита „стабилно увеличаващ се политически натиск върху медиите”.
В частта за изборите документът отбелязва, че не е имало значителни нарушения на предсрочните избори през март 2017 г. и според повечето участници в тях те са били свободни и честни.
Но се добавя, че според „Амнести интернешънъл България”, случаите на сплашване на избиратели и други форми на нерегламентирано влияние са се увеличили, докато купуването на гласове е намаляло в сравнение с предишни избори.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!