Четирима български военнослужещи бяха ранени в неделя вечерта при ракетно нападение срещу летището в Кандахар. Един от пострадалите е в кома.
Ранените са: младши-сержант Александър Христов Александров, който е в най-тежко състояние, ефрейтор Йордан Петьов Петков, редник Явор Кирилов Иванов и редник Лъчезар Данаилов Иванов.
По време на обстрела в района на базата са се намирали министърът на отбраната Николай Младенов, който четвърти ден е на посещение при българските военни в Афганистан, и командващият Съвместното оперативно командване ген.–лейт. Атанас Самандов.
Атаката е била около 21.55 часа местно време (19.25 ч. наше време) в неделя.
Ракетата е избухнала на около 300 м от мястото, в което е била настанена българската делегация, начело с министъра.
На пострадалите военнослужещи е оказана спешна медицинска помощ в американската болница, която е разположена в района на летище Кандахар.
За "Дарик радио" министър Младенов каза, че един от нашите войници е бил изписан, а мл. серж. Александров е бил подложен на продължителна операция през нощта и сега е на командно дишане.
От пресцентъра на Министерството на отбраната информираха за състоянието на пострадалите:
На мл. серж. Александров са направени серия от операции на главата и тялото, състоянието му е по-добро от вчера, стабилизиран е, но остава опасността за живота му.
Ефр. Петков е опериран, контактен е, състоянието му е стабилно, без опасност за живота.
Ефрейтор Йордан Петков е военнослужещият, който на 22 януари се простреля неволно в крака с личното си оръжие.
Първоначалните намерения бяха той да се върне в София със самолета, с който пътува военният министър.
На редник Явор Иванов е направена операция на крака, състоянието му е стабилно и няма опасност за живота му.
Съгласно процедурите за медицинска евакуация се организира транспортирането на тримата ранени български военнослужещи до военната болница в Ландщул, Германия за последващо лечение.
Редник Лъчезар Иванов е изписан от болницата още в деня на инцидента и се намира в района на ротата.
Тази сутрин министърът на отбраната отново е посетил болницата, където са ранените български военнослужещи и е разговарял с ранените и с лекуващия нашите войници лекарски екип.
По-късно министър Младенов се срещна с военнослужещите, които застъпват в изпълнение на задачите след ротацията.
"Бъдете в мислите и молитвите си с ранените си другари.
Те се борят смело за живота си, да проявим смелост и ние", призова Николай Младенов.
Посланикът на САЩ Джеймс Уорлик изрази съчувствие към семействата на ранените български военнослужещи.
Ние високо ценим проявите на смелост и жертвоготовност, която тези военнослужещи и всички български бойци в Афганистан проявяват всекидневно в Кандахар и Кабул, посочва американският дипломат, цитиран от посолството на САЩ в София.
"Доблестните български бойци и техните семейства са в нашите мисли и молитви. Ние се гордеем, че работим с тях и с всички български военни като със съюзници и приятели и ще продължим да изграждаме още по-тесни партньорски отношения през предстоящите дни и месеци", посочва още Джеймс Уорлик.
Бойната готовност в базата и района е повишена,
вземат се мерки срещу нови атаки.
Службите за сигурност в огромната база на НАТО край Кандахар са ограничили движението и издирват с кучета за откриване на експлозиви двама потенциални атентатори, съобщи днес "Дневник", като се позовава на неофициална информация от военни източници.
От българското военно министерство уточниха, че във вътрешния периметър на летището в Кандахар се провежда система от рутинни мерки за сигурност, включително с използване на кучета, тъй като освен дистанционният обстрел с реактивни снаряди и мини, другата принципна заплаха е от терористи-самоубийци или от поставени импровизирани взривни устройства.
Дейността на летището е възстановена след проверка на състоянието на полосата и съоръженията.
По външния периметър на зоната също се провеждат действия за прочистване от евентуални терористи и за издирване на съоръжения за изстрелване на реактивни снаряди.
Двама български военнослужещи пострадаха при ракетно нападение срещу летището в Кандахар през октомври 2008 г. Ефрейтор Стойчо Демирев Демирев и сержант Делчо Димитров Митев бяха ранени - единият в крака, а другият - в ръката.
От началото на юли 2007 г. 200 български военни охраняват пистите и прилежащите към тях инфраструктурни обекти, които са най-вътрешната от зоните за охрана на летището. В края на същата година контингентът ни там бе увеличен с още 20 души.
Освен с ротата на летището в Кандахар, страната ни участва в ИСАФ и с механизирани рота и взвод в Кабул в състав до 200 души, медицински екипи, отделение военна полиция и щабни офицери.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!