Т арифният дефицит в НЕК е свит и намален до минимално количество. Това каза пред журналисти министърът на енергетиката Теменужка Петкова, предаде репортер на Агенция "Фокус". Петкова коментира и думите на Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум, който заяви, че 5 млрд. лв. е дупката в енергетиката.
"Не знам г-н Иванов откъде борави с такива данни. Знаете ние с какъв дефицит поехме енергийния сектор през ноември 2014 г., знаете какви мерки предприехме. Беше създаден и Фонд "Сигурност" на електроенергийната система, което беше една от най-успешните мерки, свързани със стабилизиране на енергийния сектор на България", обясни Петкова и посочи, че тя е била високо оценена и от Световната банка, и от ЕК.
Манипулиран ли е пазарът на ток
"Тарифният дефицит в НЕК е свит и намален до минимално количество. Оттук нататък трябва да се върви към пълната либерализация на електроенергийния пазар и да бъдат изведени всички производители на свободния пазар, както и да бъдат предприети мерки по отношение на тарифния дефицит", каза още Петкова.
Енергийният министър обърна внимание и на темата за АЕЦ "Белене".
"Като информация от ЕК сме получили, че процедурата за АЕЦ "Белене" трябва да бъде преведена на всички официалния езици на държавите-членки на ЕС, а това отнема време. Очакваме до края на май или най-късно в първите дни на юни поканата ни да бъде публикувана на официалния вестник на ЕС. Тогава ще започне да тече и срокът за подаване на заявленията, който е 90 дни от датата на публикуване", обясни Петкова.
България започва процедурата за избор на инвеститор по проекта "Белене"
Тя посочи, че преди да бъде даден официалният старт на процедурата няма как да се работи с евентуални стратегически инвеститори.
"В рамките на стартиране на фазата на преговорите с потенциалните стратегически инвеститори трябва да бъде ситуирана и проектната компания, в която ние да заявим с какво точно участваме, да видим какво точно ще предложат и евентуалните инвеститори", уточни Петкова и подчерта, че това е по-добрият за България вариант.
За ТЕЦ "Марица изток – 2"
енергийният министър коментира, че е депозирана заявка пред ЕК за увеличаване на капитала.
"България е депозирала писмо до ЕК с ясната заявка на своето намерение да бъде увеличен капиталът на ТЕЦ "Марица изток – 2" с размера на задълженията, които дружеството има към Българския Енергиен Холдинг (БЕХ). Тези задължения произтичат единствено и само от разходите, които са направени през последните 3 години за закупуване на емисии", обясни Петкова и подчерта, че става дума за стотици милиони на година.
„Там етапът е свързан с едно писмо, което получихме в отговор на нашето запитване. С него се поставиха допълнителни въпроси, на които ние трябва да отговорим и в момента колегите готвят отговора. Срокът, който ни е даден, е 20 дни за подготовка и изпращане на този отговор", заяви тя и поясни, че ЕК иска информация по отношение на това дали БЕХ действа така, както би действал всеки един частен инвеститор в подобна ситуация.
От края на миналата година държавата търси различни варианти за спасяване на задлъжнялата на държавна централа в Маришкия басейн. Експерти на министерството се заеха да изготвят план за стабилизиране. След влизането в сила на европейската схема за търговия с парникови газове, за периода 2013 – 2017 г. ТЕЦ 2 е извършил разходи за въглеродни емисии на стойност над 570 млн. лв.
България ще продължи да разчита на въглищните централи през следващите години.
Каза още енергийният министър и уточни, че страната ни стриктно следва изискванията на Европейския съюз за пълно декарбонизиране на енергетиката, но поне в следващите 60 години ще продължи да използва въглищния ресурс в Маришкия басейн. Според разчетите на министерството именно толкова години ще има ресурси в региона.
Теменужка Петкова каза пред експертите, че по време на срещи в Брюксел ясно е заявила тази политика за ползване на въглищата. Според министъра в последното десетилетие бизнесът е инвестирал над 1 млрд. лв. за модернизация на въглищните централи.
Петкова посочи, че по отношение на американските централи текат разговори.
"Те са част от целия процес по пълна либерализация на електроенергийния пазар, защото за да стане тя, всички трябва да бъдат поставени при еднакви условия. Така че разговорите в тази посока се водят в посредничеството на ЕК и вървят в момента. Така че ще бъдат предприети такива действия, които да защитават в максимална степен и интересите на българската държава, и интересите на инвеститорите", коментира тя.
На въпрос кога американските централи ще започнат сами да си купуват емисиите, Петкова отговори: "Това е добър въпрос – когато бъде постигнато съгласие по отношение на това, как ще се върви оттук нататък. Това е дълъг процес".
През следващата седмица стартира изграждането на газовата ни връзка с Гърция – друг приоритетен проект за страната. Очаква се тръбата да бъде завършена през 2020 г., като по нея ще бъде доставян различен газ от руския.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!