В ъв вторник, 9 декември т.г., издателство "Свети Климент Охридски" от 18 ч., в Art Hall (Телефонната палата) в София, ул. "Ген. Йосиф В. Гурко" №4 ще представи книгата на македонския българин Темелко Нешков "Раздяла няма. Македония срещу македонизма".
На премиерата ще бъдат представени свидетелствата на съвременници на автора, а актьорът Иван Налбантов ще прочете страници от автобиографичното произведение. Издателят и главен редактор на сп. "Македония" Иван Николов е автор на предговора.
Според него книгата притежава всички характеристики на мемоарната литература, а резките обрати в живота на автора са енергията, която го е заставяла да записва и анализира онова, което му се е случвало. И винаги неговата морална, битийна, политическа и подчертана национално-съкровена българска везна претегля събитията, само в дълбинно-същностните им измерения без да се повлияе от господстващата конюнктура в регионален или глобален мащаб.
"Авторът разказва своя собствен живот, проектиран върху платното на бързо сменящата се обществена и политическа панорама в Македония по време на Втората световна война и след това. Моментът е драматичен. Режимът, наложен чрез Кралска Югославия, е рухнал. На негово място идва българската администрация и войска. Потиснатият дотогава народен дух изригва с неописуем възторг. Но валякът на геополитиката, денационализаторската бруталност на сърбизма и амбициозните планове на болшевизма чрез Коминтерна, вече са посели семето на разделението, което се оказва пагубно за бъдещето на Македония", пише критикът.
Основното, главното и натрапващо се противоречие, върху което авторът поставя ударението, е противоречието между масовото българско самосъзнание на народа в Македония и налаганият с всички възможни средства на насилието македонизъм.
Темелко Нешков е роден на 14 март 1928 г. в град Прилеп, Вардарска Македония (дн. Р Македония). Произлиза от известно местно българско семейство. 18-годишен, Темелко Нешков се включва в редиците на ВМРО. През 1947 г. е арестуван и осъден на 12 години затвор заради българското си самосъзнание. В процеса от 11 души, 4-ма са осъдени на смърт. През 1958 г. е осъден отново на 4 години затвор за вражеска пропаганда и опити за разцепване на Югославия.
Той има две деца - Славица и Любчо, които се занимават с журналистика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!