Т ази нощ преминаваме към зимно часово време. Това означава, че трябва да върнем часовниците с час назад. Смяната официално става на 27 октомври в 4.00 часа.
От Българските държавни железници съобщиха, че заради преминаването към зимно часово време нощта срещу неделя, ще се наложи 13 пътнически влака да престоят по един час на гарите, за да пристигнат по разписание.
Влаковете да ще спрат в първата железопътна гара по маршрута си при наближаване на 4:00 часа, когато часовниците се връщат на 3.00 часа и ще изчакат 60 минути.
Преминаването от лятно към зимно часово време тази година ще засегне следните влакове с изчакване в най-близката жп гара, които са:
• Международният бърз влак № 492 от Истанбул за София ще престои в гара Свиленград;
• Бързият влак № 2626 от Варна за София (през Горна Оряховица) ще престои в гара Карлуково;
• Бързият влак № 2627 от София за Варна (през Горна Оряховица) ще престои в гара Дралфа;
• Бързият влак № 3636 от Варна за София (през Карлово) ще престои в гара Клисура;
• Бързият влак № 3637 от София за Варна (през Карлово) ще престои в гара Желю войвода;
• Бързият влак № 8626 от Бургас за София (през Пловдив) ще престои в гара Белово;
• Бързият влак № 8627 от София за Бургас (през Пловдив) ще престои в гара Коньово;
• Бързият влак № 8636 от Варна за Пловдив ще престои в гара Черна гора;
• Бързият влак № 8637 от Пловдив за Варна ще престои в гара Търнак;
• Бързият влак № 9647 от София за Силистра ще престои в гара Самуил;
• Пътническият влак № 16101 от Септември за Добринище ще престои в гара Велинград;
• Пътническият влак № 30151 от Карнобат за Варна ще престои в гара Лозарево;
• Крайградският пътнически влак № 20200 от Мездра за София ще престои в гара Лакатник.
Това лято в обществена консултация, организирана от Европейската комисия, милиони граждани на ЕС гласуваха да се прекрати смятана на часовото време два пъти годишно.
В повечето държави традицията за смяна на времето датира от Първата или Втората световна война или от петролната криза през 70-те години, както в България. От 80-те години насам Европейският съюз започна постепенно да приема законодателни актове, въз основа на които всички държави членки да се споразумеят да преминават едновременно от зимно към лятно часово време и обратно, и да бъдат премахнати националните графици.
От 1996 г. всички европейци преместват часовниците си с един час напред в последната неделя на март и с един час назад в последната неделя на октомври. Целта е да се преодолеят проблемите, особено в секторите на транспорта и логистиката, които възникват поради некоординирано прилагане на смяната на времето през годината.
Паралелно с разпоредбата за преминаване към лятно часово време в Европейския съюз, държавите членки използват три различни часови зони или стандартно време. Решението за стандартното време е от национална компетентност.
Сега преговорите за прекратяване на сезонната смяна на часовото време са в застой в Съвета на ЕС. Европейската комисия не може да посочи срок за приемането на решение. Предвижда се, ако държавите членки постигнат напредък в преговорите, да прехвърлят въпроса към Европейския парламент, който по принцип е съгласен с първоначалното предложение на ЕК смяната на часовото време да спре до 2021 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!