В зети са всички необходими мерки да бъдат информирани плавателните средства - кораби, лодки и лодкостоянки, за евентуална опасност от появата на мини в Черно море. Това каза на пресконференция в Бургас областният управител Стойко Танков, предаде БТА.
Брифингът се проведе след приключилата среща
с ръководствата на Морска администрация-Бургас, Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури и Гранична полиция с цел създаване на организация и координиране на превантивни дейности.
Станков посочи, че, при евентуална поява на мина,
ще бъде използван същият механизъм, натрупан от опита с отстраняване на боеприпаси от Втората световна война в Бургаския залив.
Ако евентуално бъдат забелязани подобни боеприпаси, сигналите за тях на тел. 112 ще бъдат препращани към центъра във Варна.
"Военноморската база в Атия има ресурса да отстранява боеприпаси. Към момента няма информация за забелязани такива обекти", посочи Стойко Танков и каза, че гражданите трябва да бъдат спокойни. Областният управител заяви, че институциите имат готовност за мерки за недопускането на инциденти.
"Имаме съмнения дали изобщо има такива отнесени мини,
тъй като това е информация, която идва по линия на руските служби и още повече не от Новорусийския център, а от Сочи", каза Танков и поясни, че според специалисти евентуално, ако се появят подобни боеприпаси, те ще минат след 2-3 дни покрай Бургаския залив.
По-рано днес от "Морска администрация" заявиха, че непосредствена опасност няма, предаде БГНЕС.
"Към настоящият момент няма непосредствена опасност морски мини да достигнат до българското крайбрежие. Самата циркулация на морските течения е такава, че те ще бъдат отведени далече от българските води. Някъде към Истанбул, Босфора и по-нататък", коментира Александър Илиев, директор на "Морска администрация" Бургас.
"Ако все пак достигнат до нашите води, това ще е от 8 до 10 дни,
но заради теченията ще преминат далеч от нашите брегове. От ИАРА вече са изпратили съобщение до рибарските сдружения".
"Мярката към този момент е превантивна.
Все още нямаме пълна информация за количество и вида на мините, но все пак от вчера сме в комуникация с двете големи сдружения "Черноморски изгрев" и "БГ фиш", за да предупредят своите кораби да внимават, в контакт съм и с Центъра ни за наблюдение на риболова, но те докладват, че времето е с нас...", заяви за БГНЕС Христо Панайотов, изпълнителен директор на ИАРА.
Появиха се информации, че известен брой морски мини, поставени на плажа в Одеса, са били отнесени от буря и плуват в Черно море, представлявайки заплаха за плавателните съдове. Във връзка с тези информации от Министерски съвет съобщиха, че българското правителство взима всички необходими мерки. Умолява се населението в областите Добрич, Варна и Бургас да проявява бдителност. При констатирането на подозрителни сферични обекти във водата или на брега, гражданите се умоляват да сигнализират на телефон 112.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!