„До 26 август 2019 г. е крайният срок за представяне на протоколите за санитарно прочистване на дворовете и дезинфекцията в населените места във връзка със регистрирани случаи на африканска чума по свинете. По този начин стопаните ще могат да получат финансова подкрепа в размер на 300 лв. за почистен и дезинфекциран двор“. Това съобщи министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева на брифинг след среща с областни управители от страната и представители на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), в гр. Велико Търново
Танева посочи, че отговорността за това е на кметовете на населените места и ветеринарните доктори.
Министърът обясни, че средносрочната цел, която са си поставили е независимо от мястото и големината на стопанството, в което се отглеждат домашни свине, то трябва да бъде регистрирано и с мерки за биосигурност. Тя увери, че режимът за регистрация по Наредба №44 ще бъде административно облекчен.
„Експерти от Българската агенция по безопасност на храните са подготвили два модела информационни бюлетини, които в 10-дневен срок ще бъдат раздадени във всяко населено място. В единия е обяснено какво значи биосигурност в тип „лично стопанство“, а в другия е за по-големи стопанства с развъдна дейност. Всеки, който спази изискванията може да бъде регистриран“, посочи министър Танева.
Ловът на дива свиня тази година ще бъде удължен с три месеца. Това е една от мерките в борбата със заболяването африканска чума по свинете, обявени от Танева по време на национална среща с областните председатели на епизоотичните комисии, Агенцията по безопасност на храните и ветеринарните власти.
Министър Танева допълни, че целта на тази мярка е намаляването на популацията на дивите свине и ограничаване разпространението на заболяването.
Заместник-земеделският министър Атанас Добрев заяви във Велико Търново днес, че до момента в България са 33 потвърдените случаи на африканска чума при дивите свине.
По-рано първи положителни проби за чума по свинете бяха установени в Смолянска област. Двете положителни проби са установени при изследване на материал от мъртви глигани, намерени край доспатското село Змеица, информират от Областната дирекция по безопасност на храните в Смолян.
Общинската епизоотична комисия в Доспат ще заседава днес, за да се обсъдят мерките, които ще бъдат наложени заради наличието на заразата.
Това са първите случаи на АЧС в Смолянска област. Очаква се в следващите дни да се получат резултатите и от останалите 9 проби от мъртви глигани, открити в горски местности в областта.
Пробите са от трупове на две диви свине, престояли от дълго време в местност между селата Змеица и Борино. Изследването е направено на база биологичен материал от тръбните кости.
Веднага, след като са намерени, мъртвите животни са загробени, а мястото е било дезинфектирано, според информация от община Доспат.
Първи случай на заболяването е установен и в Шуменска област,
съобщават от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) на сайта си в интернет.
Пробата, взета от намерена умряла дива свиня на територията на община Върбица, е потвърдена като положителна за вируса от Националната референтна лаборатория в Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт в София.
На вчерашното заседание на Областната епизоотична комисия в Шумен беше съобщено, че дотогава не е констатиран случай на АЧС в региона. От БАБХ апелират обществото да бъде съпричастно и отговорно към сериозната епизоотична ситуация и да изпълнява мерките за превенция и биосигурност.
Междувременно
осмо денонощие остава блокадата и протеста на животновъдите при сливенското село Крушаре.
Протестиращите в Крушаре ще внесат сигнал във Върховната административна прокуратура срещу принудителното избиване на домашни прасета. Това обяви организаторът на протеста Валентина Василева пред БНР.
„Съответстват ли мерките, наложени в актовете на Министерство на земеделието и областния управител на Сливенска и Ямболска област, на епизоотичната обстановка в областта? Колко са изследваните прасета в индустриалните обекти и колко в частните фирми, и личните стопанства?”, питат протестиращите.
Те настояват да бъде удължен срока за регистрация на дворните прасета и изплащане на обезщетения на стопаните, които вече са си ликвидирали животните, при равни условия с промишлените ферми.
Исканията им бяха предадени чрез областния управител Чавдар Божурски до земделския министър Десислава Танева още вчера в късния следобед. Междувременно стана ясно, че и тази вечер ще има протест на стопаните в ямболското село Безмер. Осми ден пътят Сливен - Ямбол остава затворен за преминаване от протестиращите срещу наложените вече мерки.
„Чакаме реакция на правителството”, обяви тази сутрин организаторът на протеста Валентина Василева във връзка с поставените от протестиращите искания като условия за вдигане на блокадата.
Междувременно кметовете на 30 пазарджишки села отново готвят протести срещу унищожаването на домашните прасета. След като в края на миналата седмица кметове от Пазарджишко поеха ангажимент към премиера Бойко Борисов да агитират за доброволно унищожаване на прасета от така наречения „заден двор”, днес отново започват организация за протести.
От вчера доброволното умъртвяване на домашните прасета е спряло. Крайният срок за прибирането им във фризерите изтича след два дни, а от понеделник екипите на Агенцията за безопасност на храните (БАБХ) трябва да тръгнат по селата на проверка, но те няма да бъдат допуснати, каза пред БНР кметът на село Юнаците Стоян Кузев: „Просто ще вдигна всички хора и ще ги изгоним. И този път ще се вдигнем цяла Южна България. Хора ми се обаждат и от Стара Загора, от Нова Загора, от Пловдив, Пловдивско. Стигнахме до съгласие, че който иска ще си заколи прасето, ще получи обезщетение, а който не иска, няма да го коли. Това беше уговорката”.
Кметът на Пазарджик Тодор Попов обяви, че стои зад исканията на кметовете на 30-те села.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!