Н ауката не е открила ваксина срещу африканската чума. Въпреки това има превенция, а загробването на умъртвените животни е част от нея.
Това каза министърът на земеделието, горите и храните Десислава Танева в интервю за предаването "Събуди се" по NOVA.
"Всяка площадка за загробване на умъртвени по хуманен начин животни се извършва от комисия по наредба, действаща със съгласуването на всички служби, чиято роля е опазването на околната среда", поясни относно загробването на животните министър Танева и добави, че това е най-резултатният и най-безопасният начин за справяне с умъртвени вече животни.
Министърът коментира още, че изгарянето като начин за справяне няма как да се случи при големия обем от умъртвени животни. "Изгарянето може да служи само при единична открита дива свиня. Важно е хората да имат самосъзнание, че по отношение на превенцията, осъзнато трябва да се изпълняват и други неща. Ние нямаме никаква друга алтернатива освен да се справим с тази криза и да запазим доколкото е възможно един много добър отрасъл за България", каза Танева, като добави, че риск за здравето на хората няма.
България спазва стриктно европейските правила за справяне с африканската чума,
каза още министърът на земеделието.
"Има пътна карта за справяне със заболяването. Ние само трябва да приложим правилата така, както науката в Европа и по света ги е открила. Въпросът е да направим така ,че да ограничим щетите от това. Истината е, че трябва да сме безкомпромисни спрямо болестта. Ние ще вземем мерки по отношение на определянето на санитарни зони и всички рискови фактори там трябва да бъдат елиминирани", каза Танева.
По думите й свинете в личните стопанства са един от основните рискове за разпространение за заразата. "По отношение на личното стопанство без мерки за биосигурност истината е една – това са малко на брой свине на фона на консумацията на свинско месо в България. При личното стопанство обаче става въпрос за малко на брой свине, но за много на брой хора. Фактът, който трябва да приемем е, че тези лични стопанства с по едно-две до три свине, са обикновено част от традицията, но нямат мерки за биосигурност и са един от основните рискове за разпространение за заразата. Хората в засегнатите региони трябва да разберат, че в тази ситуация не могат да гледат свине за около година”, добави тя.
Имаме 22-ро огнище на африканска чума в русенско, каза министърът, но към днешна дата и за днес и за следващия ден нямаме и не очакваме да излязат положителни проби", поясни тя.
Министърът добави, че трябва да е научим как да живеем в условията на това влязло заболяване. "Как да живеем по начин, по който да го спрем, да го ограничим и да държим чиста зоната, за да бъде изкоренен. Болестта настъпва преди около 10 години в Европа. Заболяването е на 3 континента. България сред страните членки от Европейския съюз е с най-нисък интензитет на заболяването към момента, но изключвам Чехия – единствената страна, която се е справила с това заболяване".
По отношение на личното стопанство истината е една, че това са малко на брой свине на фона на консумацията на свинско месо в България, твърди Танева.
"Ако промишленото свиневъдство в България дава малко над 40% от свинското месо за консумация, то представлява 98% от цялото производство", заяви тя, като поясни, че става въпрос за малко свине, но за много хора. Категорична бе, че относно свинското от личните стопанства няма мерки за биосигурност и това е предпоставка за разпространение на заразата.
"България е 12-тата държава в ЕС, в която навлезе чумата. Ние обаче сме държавата с най-малко огнища и най-малко пострадали стопанства", каза тя и добави, че предстоят още по-рестриктивни мерки срещу разпространяването на заболяването.
"Ще поговорим с хората да си умъртвят животните. Чехия се справи с проблема заради това, че на територията на цялата страна, освен дивите свине, е унищожила личните стопанства веднага, за да не достигне заразата свинекомплексите", добави тя.
Прогноза: Свинското месо ще поскъпва
Пораженията от африканската чума неминуемо ще доведат до покачване на цената на свинското месо. Прогнозата е на Асоциацията на индустриалните свиневъди.
"Поскъпването се очаква не само заради състоянието с африканската чума в България, а и заради това по целия свят. В Китай, която е най-голямата страна производител на свинско месо в света, щетата е огромна. Цяла югоизточна Азия е пламнала от болестта. По целия свят епидемията върлува и нанася щети. Цените ще растат, докато успеят да се балансира търсенето и предлагането", обясни Цветан Илиев.
Прогноза за поскъпването обаче не може да се направи, а ситуацията вероятно ще наложи и по-голям внос на свинско месо у нас. Вече е отчетено намаление на потреблението.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!