Н ай-зрелищният шпионски скандал с участие на българи в чужбина. Така западни медии нарекоха делото, в рамките на което на 21 февруари 2025 г.  властите обсъдиха присъдите на трима български граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. Шестимата наши сънародници са обвинени, че са извършвали шпионска дейност за Русия под ръководството на укриващия се бивш директор на германския финансов гигант Wirecard, австриеца Ян Марсалек

12-членното съдебно жури в Лондон не успя да стигне до единодушно решение дали трима от обвинените в шпионаж в полза на Русия българи са виновни. Това стана ясно в началото на днешното съдебно заседание в Централния наказателен съд в Лондон.

Както е съдебната практика в Англия, журито е съставено от най-обикновени хора, които в продължение на месеци слушаха представянето на доказателства и кръстосани разпити в съдебната зала. Те нямат срок кога да вземат решение. На практика до момента са заседавали по-малко от ден, а понякога може да е необходима дори седмица.

Петимата обвиняеми бяха арестувани от британските власти през февруари 2023 г., като по-късно към тях бе добавен и шести заподозрян. Обвинителите твърдят, че четиримата мъже и две жени на възраст между 30 и 46 години са планирали и провели редица тайни операции в Европа, по поръчка на руската държава. 

Разследване на Христо Грозев за "Шпигел" разкрива подробности за българските шпиони на Острова

Орлин Русев и Бисер Джамбазов признали, че са част от шпионската мрежа. Иванова твърди, че е била манипулирана и заблудена от Джамбазов, като е вярвала, че участва в разкритие на „корупция“, когато е следила разследващия журналист Христо Грозев в Европа. Габерова и Иванчев също твърдят, че са били въвлечени от Бисер Джамбазов, който ги е убедил, че е служител на Интерпол и разследва корупционни практики. Според британските прокурори обаче такава версия не е издържана, тъй като съществуват стотици съобщения между тях, показващи как получават задачи и ги изпълняват. Прокурорът по делото, Алисън Морган, определи българите като добре организирана шпионска мрежа, разполагала с най-съвременна техника за наблюдение, включително скрити камери в очила и дронове.

Какво се случи досега?

На 8 февруари 2023 г. служители от Специализираните операции на Метрополитен арестуваха петима българи по подозрение в шпионаж. Първоначално бяха съобщени само имената на Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Катрин Иванова, във връзка с притежание на 18 фалшиви документи за самоличност, които имат неправомерни намерения. Тези документи включват паспорти и лични карти от Великобритания, България, Франция, Италия, Испания, Хърватия, Словения, Гърция и Чехия.

Според властите, в центъра на шпионската мрежа е Орлин Русев, 46-годишен българин, който живеел на около 200 км североизточно от Лондон. Смята се, че той е събирал информация, която е предавал на Марсалек, който според данни е избягал в Русия. До момента британското и германското правосъдие не са успели да го заловят.

През септември 2023 г. британските следователи обявиха, че разполагат с доказателства за събиране на разузнавателна информация, вредяща на Великобритания, и подготовка на нападения. Групата е целяла да подпомогне Русия в провеждането на враждебни действия срещу конкретни цели, включително потенциални отвличания. Освен това са следили лица и обекти, представляващи интерес за Русия, като например база на НАТО в Германия и казахстанското посолство в Лондон.

„Макар голяма част от враждебните действия да са извършени извън Обединеното кралство, координацията им е била осъществявана именно в Лондон, под ръководството на Русев“, заявиха британските следователи. По думите им, Русев вероятно е контактувал с руски агент под името „Руперт Тиц“, което всъщност е псевдоним на Марсалек.

Марсалек, според обвинението, е финансирал операциите, като изплатил 204 000 лири на Джамбазов, който разпределил част от парите между членовете на групата. Петте арестувани лица са българи със статут на заселници в ЕС, което им позволява да пребивават в Обединеното кралство. 

„Събирайки информация и предавайки я на руската държава, обвиняемите са излагали на риск живота на много хора“, заяви прокурор Морган.

Дейността на групата

Дейността на групата се е осъществявала между 30 август 2020 г. и 8 февруари 2023 г., в редица европейски градове, включително Лондон, Виена, Валенсия, Черна гора и Щутгарт. Всеки от тях е получил значителни суми за участието си в операциите, които са причинили сериозни вреди на сигурността и интересите на Обединеното кралство. Възстановени са близо 80 000 съобщения в Telegram между Марсалек и Русев, които показват планирането на операциите. В съобщенията има и директни препратки към президента Путин.

Когато полицията нахлува в дома на Русев в Грейт Ярмут, открива огромно количество техническо оборудване, включително 221 мобилни телефона, 258 твърди диска, 495 SIM карти, 55 устройства за визуален запис и 11 дрона. Намерени са и устройства за подслушване на Wi-Fi, заглушители, хакерски софтуер, четци на карти и GPS проследяващи устройства. Освен това са иззети 91 банкови карти на 17 лица и 75 паспорта на 55 души.

Марсалек и Русев – контакти и връзки

Марсалек и Русев се познават още от 2015 г. Съществуват доказателства за обмен на мейли и чатове между двамата, включително и за "смартфони с доста екзотични функции" и за достъп до специални протоколи за мобилни телефони, които според експертите позволяват да се откриват и подслушват трети лица . Според разследвания на "Ханделсблат", Марсалек е избягал в Русия през юни 2020 г., след като изчезна с почти два милиарда евро от сметките на Wirecard. Според проучванията на "Ханделсблат" той вече от доста време обитавал луксозното московско предградие "Раздори", а австрийският му помощник вече имал руски паспорт и живеел комфортно в Москва под името "Герман Баженов".

Кои са българите шпиони?

За Русев, Джамбазов и Иванова се знае, че са работили и живеели във Великобритания от години. Русев е имал бизнес контакти в Русия. Той пристигнал във Великобритания през 2009 г. и работил в продължение на три години в сферата на финансовите услуги. От профила му в LinkedIn се разбира, че през 2008 г. и 2009 г. той е бил съветник в Министерството на енергетиката ни - в мандата на Тройната коалиция. След това се премества в Обединеното кралство. 

Бивши съседи в Хароу описват Джамбазов и Иванова като двойка. Джамбазов работел като шофьор в болници, а в онлайн профила на Иванова в LinkedIn пише, че тя е била лаборантка в частна здравна фирма.

Любовен триъгълник и мистерия около българите, обвинени в шпионаж в полза на Русия

Двойката, която се е преместила във Великобритания преди около десет години, е ръководила обществена организация, предоставяща услуги на български граждани, включително запознаване с "културата и нормите на британското общество". По информация от български държавни документи в интернет те са работили и за избирателни комисии в Лондон, които улесняват гласуването на български граждани, живеещи в чужбина.

Ваня Габерова, 30 г., е работила като козметик. Двете жени и Джамбазов са се намирали в любовен триъгълник, което допълнително усложни делото. 

Твърди се, че Тихомир Иванчев е помагал на шпионите. Иванчев, 39 г., е бояджия и декоратор от Енфийлд, който преди това е имал връзка с Габерова.  

За Иван Стоянов, 32 г., шестият обвиняем, се знае най-малко информация. 

Иванова и Габерова, освен всичко, са били използвани като примамки за събиране на информация „като сексуална примамка за улавяне на повече информация“. 

Прокурорът Морган коментира, че всеки от обвиняемите може да се опита да се оправдае с различни оправдания, като твърди, че е бил подведен или е следвал останалите по любов. Обвинението обаче категорично заявява, че всички те съзнателно са участвали в шпионската дейност.

Връзки с български политици

Българските шпионио са имали връзки с „най-висшите ешелони“ на властите в България, стана ясно по време на изслушване в лондонски съд  на 29 януари. 

Иванова каза пред съда, че някой от българското посолство в Лондон се е свързал с нея, за да помага тя в подписването на протокол с преброените гласове и уточни, че тя никога не е споделила с властите опасенията си за корупция.

Прокурор Морган попита: “Като се замислите сега и като знаете, че сте нечестен човек, смятате ли, че е трябвало да подписвате този документ с преброените гласове за българските избори? Вие сте корумпираната, нали?“

Обвиняемата отрече това твърдение.

Операции на групата

Групата е извършвала наблюдение, използвала е фалшиви самоличности и високи технологии за изготвяне на подробни доклади, получавайки за това значителни суми пари.

Сред задачите на групата е била оферта за 500 000 евро за отвличането или убиването на бивш следовател от Московското следствено управление и критик на Путин, Кирил Качур, както и наблюдението на украински войници, обучаващи се в Щутгарт.

При друга операция са наблюдавали дома на журналиста Христо Грозев във Виена и са го следели по време на пътувания в Европа. Причината била  да установят източниците му на информация за разследванията, които прави за режима на Владимир Путин.

Групата е била ангажирана и в дезинформационни кампании срещу украинските войници, като подготовката на плакати с нацистки униформи.

Тези действия са се осъществявали само шест седмици след началото на руската инвазия в Украйна.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

- Скъпи, кажи ми нещо романтично! - Виждаш ли ги всичките тези облаци на небето? - Да. - Давай да се прибираме, че ще вали.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Датският външен министър Ларс Льоке Расмусен

Датският външен министър с критики към вицепрезидента на САЩ

Свят Преди 11 минути

Каква е причината четете в следващите редове

Посолството на САЩ в Сирия предупреждава за повишен риск от атаки

Посолството на САЩ в Сирия предупреждава за повишен риск от атаки

Свят Преди 51 минути

Вашингтон съветва своите сънародници да не пътуват до Сирия поради значителните рискове от тероризъм

САЩ отлагат безвизовото пътуване за румънци

САЩ отлагат безвизовото пътуване за румънци

Свят Преди 2 часа

Румъния трябваше да се присъедини към програмата на Вашингтон за безвизово пътуване в края на този месец

Синът на Марадона твърди, че баща му е бил убит

Синът на Марадона твърди, че баща му е бил убит

Свят Преди 3 часа

Марадона издъхна на 25 ноември 2020 г. в дома си в Тигре

Бойко Борисов отбеляза годишнината от членството ни в НАТО

Бойко Борисов отбеляза годишнината от членството ни в НАТО

България Преди 4 часа

България става член на НАТО на 29 март 2004 г.

Путин спусна новата руска атомна подводница

Путин спусна новата руска атомна подводница

Свят Преди 4 часа

С напредването на войната между Русия и Украйна Москва увеличава броя на атомните си подводници

Частично слънчево затъмнение днес, ето къде ще може да се види

Частично слънчево затъмнение днес, ето къде ще може да се види

Свят Преди 5 часа

Затъмнението ще бъде видимо над част от Северното полукълбо - от Източна Канада до Сибир

"Най-необичайното събуждане“: Туристка разкри реалността в Северна Корея

"Най-необичайното събуждане“: Туристка разкри реалността в Северна Корея

Свят Преди 6 часа

В Северна Корея всички жители се будят едновременно от натрапчив звук

Откриха древни доказателства за разпъването на Христос

Откриха древни доказателства за разпъването на Христос

Любопитно Преди 7 часа

Произведението на римския историк Тацит "Анали" съдържа уникална информация за живота на Исус

Изгубени в небето: Най-големите авиационни мистерии – от полет MH370 до Бермудския триъгълник

Изгубени в небето: Най-големите авиационни мистерии – от полет MH370 до Бермудския триъгълник

Любопитно Преди 7 часа

Кои са най-големи авиационни мистерии на всички времена може да прочетете в следващите редове

България отбелязва 21 години като пълноправен член на НАТО

България отбелязва 21 години като пълноправен член на НАТО

България Преди 8 часа

На 29 март 2004 г. страната ни направи своя стратегически избор, присъединявайки се към Северноатлантическия пакт

Руска атака с дронове уби четирима и рани 19 души в Украйна

Руска атака с дронове уби четирима и рани 19 души в Украйна

Свят Преди 8 часа

Избухнали са пожари в хотел, бензиностанции и домове

Празник е! Имен ден имат мъжете с тези имена

Празник е! Имен ден имат мъжете с тези имена

Любопитно Преди 9 часа

Днес своя имен ден празнуват всички, които носят името Марко и неговите производни

Тръмп заяви, че е открит за митнически споразумения с други държави

Тръмп заяви, че е открит за митнически споразумения с други държави

Свят Преди 9 часа

Тръмп също така заяви, че скоро ще обяви нови мита, насочени към фармацевтичните продукти

След земетресението: Броят на загиналите в Мианма вече е 1002 души

След земетресението: Броят на загиналите в Мианма вече е 1002 души

Свят Преди 10 часа

Ранените са 2376, 30 са в неизвестност

Руското военно разузнаване: Каква е ролята на ГРУ

Руското военно разузнаване: Каква е ролята на ГРУ

Свят Преди 10 часа

Матиас Ул е автор на „ГРУ. Неизвестната история на руско-съветските военни служби от 1918 г. до наши дни“