Гарантираме нашата собствена сигурност, когато помагаме на Украйна. Това заяви министърът на отбраната Тодор Тагарев пред журналисти. Той участва в Годишната конференция на министъра на външните работи с ръководителите на задграничните представителства на Република България, която се провежда днес в Резиденция „Бояна“. Дори минимално да помогнем на Украйна , това си струва, допълни министърът. 

Парламентът реши по-рано тази седмица България да предостави допълнителна военна помощ на Украйна, която включва неизправни зенитно-управляеми ракети от типа 5В55Р, в управление на Министерството на отбраната, и боеприпаси за автоматично стрелково оръжие c калибър 5.56x45 мм, с отпаднала необходимост за нуждите на Министерство на вътрешните работи. Решението бе гласувано по време на закрито заседание тази седмица. Вносители на проекта за решение са Бойко Борисов и Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС, Христо Иванов, Ивайло Мирчев и Кирил Петков от „Продължаваме промяната – Демократична България“, Делян Пеевски от ДПС. 

Попитан за сигурността в Черно море министър Тагарев заяви, че е информиран, че има предпоставки за инциденти.

„Руски кораби шетат из нашата изключителна икономическа зона, предприемат провокативни и силови действия спрямо търговски кораби на други страни. Всичко това носи рискове за нашата сигурност", посочи той. По думите му все още важи обявата за тяхното присъствие за учение. Няма такова учение, това е просто повод, който Русия използва, и привидно провеждайки учение, тя се опитва да блокира износа на украинско зърно, коментира Тагарев. По думите му това пречи и за реализиране на българските интереси, включително икономически. 

Относно проекта с бойна машина на пехотата Тагарев посочи, че има предвидено солидно индустриално участие в реализирането на този проект. Той призова първо да бъдат информирани депутатите. Министерският съвет, Министерството на отбраната, всички екипи преди това работиха много сериозно, бързо взехме решенията, обясни министърът. Чакаме Народното събрание да реши за този проект, добави той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Тръмп е уверен, че ще постигне сделка с Путин и Зеленски</p>

Мир в Украйна: Тръмп изрази увереност, че ще постигне сделка с Путин и Зеленски

Свят Преди 31 минути

Американският президент каза, че няма пристрастия нито към Киев, нито към Москва и просто иска войната да спре

Grok на Илон Мъск се научи да "вижда" света около себе си

Grok на Илон Мъск се научи да "вижда" света около себе си

Технологии Преди 37 минути

Чатботът Grok на xAI вече може да отговаря на въпроси за това какво има в зрителното поле на камера на смартфон

Темпераментният Едуард беше елиминиран от Hell’s Kitchen

Темпераментният Едуард беше елиминиран от Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 8 часа

Актьорът Даниел Пеев-Дънди завоюва ценен имунитет

Полша за Русия: Никога повече няма да управлявате тук

Полша за Русия: Никога повече няма да управлявате тук

Свят Преди 8 часа

Полша отправи яростна атака „срещу руския империализъм“

От 1 май спират приема на родилки в АГ отделението в Перник

От 1 май спират приема на родилки в АГ отделението в Перник

България Преди 10 часа

Акушерките в отделението отдавна са пенсионирани

Тръмп нападна Зеленски: Ситуацията за Украйна е ужасна

Тръмп нападна Зеленски: Ситуацията за Украйна е ужасна

Свят Преди 10 часа

Тръмп: Нямам нищо общо с Русия

Жена с тежка черпена травма след падане в банята, викнаха въздушна линейка

Жена с тежка черпена травма след падане в банята, викнаха въздушна линейка

България Преди 11 часа

Медицинският хеликоптер каца в Петрич за втори път

Турски сеизмолог: Размина ни се

Турски сеизмолог: Размина ни се

Свят Преди 11 часа

Сьозбилир: Не целият разлом, а само част от него се разкъса

<p>Зеленски: Русия извърши военно престъпление днес</p>

Зеленски: Русия извърши умишлено военно престъпление днес

България Преди 12 часа

Зеленски: Ако тази форма на терор се използва от руснаците, тогава други терористи също могат да я възприемат

МС назначи трима нови областни управители

МС назначи трима нови областни управители

България Преди 14 часа

Министерският съвет прие решението на днешното си заседание

Зов за помощ: 13-годишната Дария се бори с опасно за живота заболяване

Зов за помощ: 13-годишната Дария се бори с опасно за живота заболяване

България Преди 14 часа

Дария страда от артерио-венозна малформация на лицето

ЕС глоби Apple и Meta, отрича да е заради митата на Тръмп

ЕС глоби Apple и Meta, отрича да е заради митата на Тръмп

Технологии Преди 14 часа

И двата гиганта са обвинени в нарушаване на Закона за цифровите пазари

<p>Ето кой е &quot;Най-красивият човек в света&quot; според&nbsp;People</p>

Деми Мур е „Най-красивият човек в света“ според People

Любопитно Преди 14 часа

Актрисата за пореден път доказа, че истинската красота не познава възрастови граници

Снимката е илюстративна

Тройна експлозия разтърси Москва

Свят Преди 15 часа

Руските държавни медии, позовавайки се на службите за спешна помощ, съобщават, че в подземния паркинг на търговски център е избухнал автомобил

Над 150 ранени след земетресенията в Истанбул

Над 150 ранени след земетресенията в Истанбул

Свят Преди 15 часа

Хората са скачали от височини в паниката

Карлос Сантана влезе в болница

Карлос Сантана влезе в болница

Свят Преди 15 часа

Инцидентът е станал по време на саундчек в Тексас