С поредица от събития и военни ритуали днес бяха отбелязани 80 г. от героичния подвиг на капитан Димитър Списаревски, извършил първия въздушен таран в историята на българската авиация при отбраната на София от бомбардировките по време на Втората световна война.
„Примерът на капитан Димитър Списаревски ни дава самочувствие да изпълняваме дълга си към защитата на Родината, да се равняваме с най-добрите в областта на авиацията“. Това каза министърът на отбраната Тодор Тагарев по време на официалната военна церемония по полагане на венци и цветя, която се състоя пред паметника на капитан Димитър Списаревски в ж.к. „Дружба“ 1 в София. „Въпреки че името му беше почти забравено по времето на комунизма, ние отново си припомняме своята история“, подчерта министърът на отбраната.
Първият и последен боен полет на един смел пилот
Министър Тагарев предложи някое от формированията на изтребителната ни авиация, получавайки нова бойна техника, да приеме името на Димитър Списаревски, като така продължи да носи славата и паметта за героя. „Пред паметта на героя се поклони и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
„Списаревски ще продължава да лети - високо и недостижимо, за да ни вдъхновява със своя пример за чест, достойнство, родолюбие и себеотрицание.“ Това каза в словото си президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, които също участва в паметната церемония.
Паметта на капитан Списаревски бе почетена с официална церемония и в село Долни Пасарел, където е лобното му място. Пред неговия паметник бяха поднесени венци от името на министъра на отбраната Тодор Тагарев и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
В словото си заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов припомни подвига на българските летци в защита на родното небе. „Капитан Димитър Списаревски записва със златни букви своето име сред героите на българската военна история“, заяви заместник-министър Атанас Запрянов. „Днешната годишнина идва в момент, в който ние гледаме с оптимизъм на развитието на нашите Военновъздушни сили. Предстои да пристигнат нови бойни самолети, превъоръжаване с нови радио-локационни системи и нови зенитно-ракетни средства. Но най-важен си остава духът и родолюбието на тези, които служат днес във Военновъздушните сили, и нека примерът на капитан Списаревски да ги води в трудни моменти", посочи още заместник-министър Запрянов.
На церемонията в село Долни Пасарел присъстваха заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков, представители на местната власт, ученици от 202 Основно училище „Христо Ботев“, граждани.
Разширена беседа по повод 80-годишнината от гибелта на капитан Списаревски и подпоручик Георги Кюмюрджиев се състоя днес във Военната академия „Г. С. Раковски“. Тя бе организирана от Военновъздушните сили.
Паметта на Списаревски бе почетена и в Добрич, където днес бе открита паметна плоча, поставена на сграда на улицата, носещата неговото име. В церемонията участваха генерал-майор Явор Матеев, командир на Съвместното командване на специалните операции, почетен строй и оркестърът на СКСО.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!