Русия вече два месеца блокира голяма част от нашата изключителна икономическа зона в Черно море, в момента са обявили, че до края на месеца ще продължат да провеждат учения в нашата икономическа зона, което ние разглеждаме като провокационни действия спрямо България, спрямо нашата сигурност и икономически интереси. Това каза министърът на отбраната Тодор Тагарев пред журналисти преди изслушването му в парламентарната комисия по отбрана по въпроси, свързани с националната сигурност на Република България, позициите на България по новите регионални планове за защита на територията на НАТО с определени сили с висока степен на готовност, както и сигурността в Черноморския регион.
Обсъждат агресията на Русия в българската икономическа зона на Черно море
Тагарев добави, че се обсъжда широк спектър от възможни действия в отговор на тази провокация от Русия, самостоятелно и с нашите съюзници. Той даде за пример обявеното от премиера Николай Денков намерение да се ускори придобиването на брегови ракетни противокорабни комплекси.
Тагарев: Притеснително е, че Русия удължи срока за предупредителната зона в Черно море
Във връзка с настаняването на многонационална бойна група на НАТО в България министър Тагарев каза, че на среща на върха на НАТО от миналата година е било взето решение по източния фланг на алианса да бъдат разположени бойни групи. Като обясни, че тези групи, когато са напълно разгърнати, са с численост около 5000 военнослужещи. По думите на министъра в момента се дискутира да има една част от тази численост у нас - по-малко от 50%, и "при необходимост бързо да нарасне числеността, за да може да изпълни функциите си, които са по възпиране и отбрана от потенциален агресор". Тагарев добави, че числеността на групата може да нарасне до около 1500 души в мирно време. Министърът посочи, че все още няма крайно решение къде да бъде разположена бойната група.
МО: Предупредителна зона от Русия в Черно море не е добра практика
Идеята за сливане на цивилното и военното разузнаване Тагарев определи като "интересна", като уточни, че трябва да се направи анализ каква би била ефективността и разходите при един или друг вариант.
Мустафа Емин подава оставка като съветник на Тагарев
Министър Тодор Тагарев каза още, че е приел оставката на неговия съветник Мустафа Емин. Според министъра политическите интерпретации са надделели над здравия разум и Емин е решил да напусне, за да не се създават предпоставки за затруднения в работата на Министерство на отбраната и кабинета.
Изграждането на инфраструктура – казарми, сгради за техника, пътища за многонационалната бойна група на НАТО у нас ще струва почти сигурно над 100 млн. лева, коментира министър Тодор Тагарев по време на изслушване в парламентарната комисия по отбрана. Той определи структурите, които ще се изградят като „едно малко градче“. Министърът посочи, че ведомството има средства в бюджета да възложи проектиране, но това още не се е случило. Той отбеляза, че се очаква част от необходимите средства да бъдат осигурени от НАТО.
„Хората няма от какво да се притесняват, има много възможности за икономическо и социално развитие на региона при изграждането на такава инфраструктура“, каза министър Тагарев във връзка с това дали бойната група ще бъде настанена в област Ямбол - в базите в с. Безмер и с. Кабиле. Той посочи, че решение къде ще бъде настанена групата не е взето още.
Министърът заяви, че до 2025 г. базата за бойната група трябва да бъде готова. Също така обясни, че основната част от офицерите в многонационалната група ще бъдат от Италия, както и че групата ще има отбранителни функции при заплаха от агресор. Тагарев добави, че числеността на групата може да нарастне до около 1500 души в мирно време, като по време на изслушването стана известно, че към момента от многонационалната група у нас се намират около хиляда военнослужещи, които са стационирани в американската база в Ново село.
МО смени ръководството на военноремонтните заводи ТЕРЕМ
По отношение на назначаването на Калин Димитров за изпълнителен директор на военните заводи „Терем“ министър Тагарев посочи, че не е доволен от работата на дружеството и Димитров може да предложи варианти заводите да изпълняват функциите си по-добре. Министърът допълни, че Димитров има опит в управление на по-малки фирми и много добри контакти в търсенето на алтернативни източници и ноу хау за поддръжката на военната техника, не само в Украйна, но и в други страни. Тагарев отбеляза, че Димитров е подпомогнал посещение на делегация на Военно-въздушните сили в Украйна през 2021 г., когато е станало ясно, че не може да се разчита на съдействие от Русия и Беларус при поддържане на техниката.
Във връзка със ситуацията в Украйна министърът каза: "Не се вижда близък край на войната под каквато и да е форма и ще има нужда от още подпомагане на Украйна. Това са дълги процеси".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!