От началото на тази година ЕС предприе действия, които да подпомогнат осъществяването на спешна доставка на артилерийски боеприпаси за въоръжените сили на Украйна, както и възстановяването на изразходените складови наличности на държавите членки. Това заяви министърът на отбраната Тодор Тагарев от парламентарната трибуна. Депутатите го изслушват по повод присъединяването на България към инициативата за предоставяне на един милион снаряда за Украйна.
"Действията се реализират в три направления - първото е незабавен трансфер на боеприпаси за Украйна от съществуващите запаси калибър 155 милиметра. В това направление България няма да вземе участие, защото не разполага с тези боеприпаси. Второто е реализиране на съвместна поръчка към индустрията с водещ орган Европейската агенция по отбрана и със средства от европейския инструмент за мир. МО не участва в това направление, защото не разполага с артилерийски системи 155 милиметра, но не изключваме възможността европейската агенция по отбрана да възложи на и български фирми производството на такива боеприпаси. Третото е увеличаване на производствения капацитет на Европейската отбранителна индустрия", уточни Тагарев.
"Проучване на Европейската агенция по отбрана е установило, че 15 фирми от Европейската индустрия имат капацитет за производство на 155 милиметрови боеприпаси, между които и няколко български фирми", добави той. Според него участието на страната в подобни проекти има предимства - от една страна, защото ще демонстрираме подкрепа в настоящия геополитически контекст, а от друга страна, се създават възможности за укрепване на въоръжените сили на България.
Тагарев: На Украйна са необходими много неща
"България ще се присъедини към проекта за съвместно възлагане на поръчки за боеприпаси след завършване на процеса на национално съгласуване, приемане на решение на МС и подписване на съответното проектно споразумение. С този акт на присъединяване МС ще създаде възможност българската отбранителна индустрия да развие нови мощности с използване на финансиране от ЕС", уточни министърът на отбраната.
Тагарев посочи, че предишното Народно събрание е приело решение да бъде предоставена помощ на Украйна, и според точка 4 от това решение разрешава пребиваването на до 60 лица от въоръжените сили на Украйна за всяка календарна година за участие в модули за подготовка на бойни санитари на територията на страната.
Министърът на отбраната коментира, че за това, което в момента даваме като помощ на Украйна, ще бъдем компенсирани.
Подробности за военната помощ, която ще изпратим на Украйна
"Вследствие на мащабната руска агресия срещу суверенна независима Украйна и заплахите, които тази агресия представлява за страни членки на НАТО на Източния фланг, в НАТО вървят много интензивни процеси на подготовка за една евентуална агресия. Буквално от последните месеци се подготвят от военните ръководители на страните членки във военни формати как ще действаме. Тези планове ще имат въздействие както за създаване на формирование, структура за командване и управление, така и върху проектите, които ще бъдат необходими, за да се подготвим по най-добрия начин, за да възпрем, сдържаме и ако се наложи, да отбраняваме нашата територия", посочи Тагарев.
"Никога по никакъв начин не е ставало въпрос за изпращане на български формирования за участие в конфликта в Украйна. Няма планове, не се дискутира, не се обсъжда, не предвиждам в обозримо бъдеще необходимостта да се обсъжда участие на български войски в конфликта в Украйна", категоричен е той.
МС прие нов пакет от военна помощ за Украйна
"До момента и в този пакет, който гласува МС, няма включени танкове", категоричен е Тагарев.
По време на изслушването на министъра на отбраната стана ясно, че той е работил като съветник на Министерство на отбраната на Украйна между 2005-2011 г. Той каза, че е посещавал Киев регулярно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!