И зкуството е една добра дългосрочна инвестиция, която може да удвои вложената сума, а след няколко години да се добави и една нула отзад.
Масовият инвеститор е по-отворен към идеята да има изкуство, отколкото да влага в акции и облигации в чужбина. Ние предлагаме хората да започнат да мислят за изкуството като инвестиция, и това са не само богатите.
Това казва Никола Янков, управляващ съдружник и председател на съвета на директорите на компания за управление на активи в България.
Финансистът коментира как може да влагаме парите си, така че да печелим и кои инвестиции са подходящи, в интервю за Vesti.bg.
Ако някой има изкуство в дома си - останало от наследство или придобито по някакъв начин, вече може да не се чуди дали е ценно, колко струва и какво да го прави. С това се занимава и първият по рода си Фонд за инвестиции в изкуството в Източна Европа. Това е един от 15-те фонда на компанията.
"Ние искаме да сложим фокуса върху модерното и младо поколение творци. Ако заложите на млад талант, може да удвоите инвестицията си - когато хората разберат за него, от няколкостотин, вече ще имате няколко хиляди лева, а после и няколко десетки хиляди лева", казва Янков.
"Ние предлагаме алтернативен начин на дългосрочно спестяване. Няма да има движение нагоре по лихвите в банките. Да си купите поредния апартамент в София е глупаво, едва ли някой ще иска да купува двойно, така че да сте на печалба. В един момент се оказва, че купувайки поредния имот, си купувате проблем. И тук идва въпросът какво може да направите с едни нормални пари - от няколко десетки до няколкостотин хиляди левове - толкова може да спести средната класа. Това, което можете да направите, е да имате собствена инвестиционна сметка в компании като нас. Тези пари са инвестирани в ефективни инструменти, които се търгуват на международните пазари", обяснява Янков.
Наскоро у нас беше осъществена най-голямата сделка за изкуство - на търг с гала вечеря, организирана от компанията, бяха продадени картини, най-скъпата от които за 21 000 лв. Тя е на познатия у нас и в чужбина Свилен Стефанов.
Има ли рецесия, европейската индустрия върви надолу
Голямата звезда на вечерта беше Петра Димитрова - млад талант, който открихме тази година с конкурса ни през лятото, казва Янков. Нейна картина бе продадена за 10 000 лв.
"Идеята беше да се появим по един нетрадиционен начин, да се демонстрира част от портфейла на фонда за изкуство и да видим дали този модел работи. И това работи - ако се направят нещата по един позрачен начин, с гарантиране на произход, селекция на портфолиото, това са стойностни автори и се достигне до правилната публика, има пазар за изкуство у нас. Искаме да се развие екосистема за финансова подкрепа на авторите в България, така че те да могат да печелят, да могат да творят без да се притесняват, а не да се чудят какво да правят или да работят в чужбина", казва за работата на новия фонд Янков.
"Изкуството е много важен елемент от живота, то не е само естетика, за някои хора е начин на живот. То е отделен инвестиционен клас, както са имотите, финансовите активи. Хората инвестират в изкуство. Това е една дългосрочна добра инвестиция", категоричен е Янков, и казва, че светът на творците е изолиран у нас и иска да развие подкрепара и позиционирането им. "Тази екосистема липсва у нас. Искаме да развием този модел".
NYT: Ерата на либерализма приключва
Той дава и пример - ако се заложи на картина на млад талант, може да се удвои инвестицията - когато хората разберат за него, от няколкостотин, вече ще имате няколко хиляди лева, а после и няколко десетки хиляди лева, казва Янков.
“Бизнесът с изкуство съществува, за да помага на креативните клиенти да се ориентират във финансовите борби с яснота, съпричастност и отчетност, за да помага да откриваме и планираме най-добрите възможностти за нашето бъдеще. Пазарът е една от силите, които движат самото изкуство, а в България има много талантливи визуални артисти, които ако бъдат стимулирани по подходящ начин биха издигнали общността ни с нови идеи.”. Това казва и Десислава Зафирова, основен консултант на фонда. Специален гост на гала вечерята беше дилърът на изкуство Джо Ла Плака, който дойде в България специално за събитието по покана на галериста Христина Лапатова.
Икономическият растеж на България е един от най-високите в ЕС
В Западна Европа около 50% от спестяванията на населението са във финансови инструменти, а в Щатите - 2/3.
Хората у нас са научени да имат пари в банка и имот. Този модел не работи, казва Янков. Така се случиха нещата, че лихвите са ниски, вие можете да станете все по-беден, ако държите парите си в кеш. В страните с развити традиции хората са се ориентирали към друго.
Лъчезар Богданов: Ето къде се крие следващата криза
За разлика от миналия век сега всеки може да инвестира в цял свят. Колекциите в световен мащаб са оценени на 1,7 трилиона долара, и хората припознават изкуството като финансов актив. смята експертът.
Кои са 10-те най-могъщи страни в света
Българка работи с най-големите колекционери в света
Личните съвети на Никола Янков: Ако не спестявате на 35, няма да спестявате и на 55
"Аз все пак съм на 49 години и имам доста зад себе си. Трябва да знаете какво искате. Бих препоръчал на всеки, включително на младите хора, да мислят за своето осигуряване, бъдеще и сигурност. За период, в който те няма да са толкова активни, не говоря за огромни заделяния за пенсионна възраст. Ако вие не спестявате на 25-35, няма да започнете да спестявате на 55. Не трябва да се разчита на пенсия или на частните фондове, а трябва човек да си направи собствен инвестиционен фонд".
- Колко трябва да отделяме?
- Ако човек успява да отдели 15 или 20% от текущия си доход за спестяване, това е добре. В държави като Япония там се спестява повече от 20%. България не е така. Това е свързано с ниските доходи. Парите, които заделяте, трябва да работят активно за вас.
- Какво да направим, ако искаме да печелим от спестяванията?
- Трябва да имате професионален асет мениджър, а вие да си вършите вашата работа. Той трябва да управлява сметката ви. Спестяванията трябва да бъдат управлявани професионално. Другото нещо, което човек трябва да направи, ако е млад, да си вземе ипотека. Ипотеката е спестовен продукт. Но ипотеката за разлика от инвестиционната сметка не е ликвиден продукт. За модерното образование трябва инвестиция. Ако са млади, хората не се замислят, но когато децата им пораснат, започват да мислят за това. Не искате да се молите на някой политик да вдигне пенсията, вие трябва да спестявате за личен пенсионен фонд, за колежа на децата и това не може да се случи от 50 години нататък.
- Вие кога започнахте да спестявате?
- Аз съм рискувал и съм успял. Създадох тази компания преди 15 години с всичкия капитал, с който разполагах тогава. И тя успя да се развие в сериозна структура и това позволи да не фалираме. И да дадем добре платена работа на 20 служители. Реших да бъда предприемач. Завършил съм в Щатите. В правителството на Сакскобургготски бях поканен като технократ. После започнах да мисля за собствен бизнес и се опитахме да запълним една ниша в пазара, която тогава липсваше. Ако не искате да сте чиновник, трябва да правите нещо от по-ранна възраст. Като минете няколко години трудов стаж, трябва да се замислите. След това човек да се опита да се пробва сам, ако има идеи. По-добре е със съдружник, защото две глави са по-добре. Не си позволявам да съветвам, аз не съм гуру.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!