С ветилището на богинята Кибела в Балчик е единствената подобна сграда в източната част на Балканския полуостров. Той е национален паметник на културата, но се намира в частен терен, което е пречка за превръщането му в туристическа атракция, съобщава NOVA.
Вместо това останките от древното светилище се използват като обществена тоалетна.
Според експертите храмът е строен през 280 г. пр. Хр. от траките, още преди завладяването на Балканския полуостров от Рим.
Андриана Михайлова, която сигнализира за безстопанствеността, следи състоянието на храма през годините.
„Дори не е направена консервация на находката, за социализация и реставрация не може да става дума. Дълги години го нямаше и навесът. За мен е абсолютно безхаберие да се остави такъв паметник на културното наследство в такова състояние”, каза Михайлова в ефира на „Здравей, България”.
„Находките от храма се намират в регионалния исторически музей след консервация. Тук е архитектурата, която по силата на закона, за съжаление, е публична държавна собственост в частен имот”, коментира Радостина Енчева, директор на музея в Балчик.
Тя подчерта, че общината е платила за поставяне на навес и за частична консервация през годините. Междувременно храмът е ограден с бетонна стена.
От фирмата собственик на имота не са отговорили а запитванията, защо не го стопанисват. Правата за управление са прехвърлени от общината през 2013 г. В последствие опитите на общинската власт да си върне правата за управление завършват без успех.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!