Жена от Благоевград е в тежко състояние, все още не са напълно отхвърлени съмненията за западнонилска треска.
Комари, заразени с вируса, убиха трима души в Гърция в рамките на три дни, съобщи гръцкият в. "Република". Днес "Етнос" отбелязва, че нови седем случая на енцефалит са регистрирани в болница в град Верия, Северна Гърция. Предполага се, че болестта е предизвикана от западнонилския вирус.
Директорът на болницата в град Верия окачествил случаите като "сезонно явление" и пояснил, че болните са на възраст над 60 години и че няма опасност за живота им.
55-годишната Илонка Тошева от Благоевград е в много тежко състояние и реална опасност за живота, тя ще бъде транспортирана във ВМА-София, съобщи БГНЕС.
Тя е била приета в отделението по реанимация на МБАЛ със съмнения за западнонилска треска.
След посещението в късния следобед във вторник на национален консултант от София, съмненията отпаднаха, каза главният лекар на отделението д-р Александър Германов.
Пациентката е с менингоенцефалит, а един от възможните причинители е и ужилването от "тигров" комар, популации от който има в Гърция и Македония.
По данни на съпруга на Тошева, тя не е била в Гърция, нито в близост до южната ни граница, не е имала контакт с пристигнали от там хора, поясни д-р Германов.
Рискът заразата от западнонилска треска да бъде внесен у нас в момента е по-скоро теоретичен,
отколкото реален, коментира за БТА началникът на отдел "Надзор на заразните болести" към Министерството на здравеопазването Ангел Кунчев.
Независимо от това българските санитарни власти следят внимателно ситуацията в съседна Гърция, където в момента се наблюдават 11 случая на заболели от западнонилска треска, повечето от които са от северните части на страната - Серес и Солун.
Тримата починали от заболяването в Гърция са били хора в напреднала възраст и с други придружаващи заболявания, съобщи д-р Кунчев.
Засега няма данни заразата да е проникнала в други балкански държави, заяви експертът.
По думите на Кунчев слуховете, че западнонилската треска е много опасна и се отличава с изключително висока смъртност не са верни.
В тропически страни, с ниско ниво на здравеопазване, е възможно смъртността да е достигнала 40%, но за Европа това е абсурдна цифра, заяви той. Голяма част от случаите на заразяване протичат много леко, дори безсимптомно и затова не се разпознават, посочи Кунчев.
В пълната си картина заболяването изключително рядко се развива тежко и води до смърт. Рискова група са предимно възрастни хора с тежко здравословно състояние, посочи експертът.
Според Ангел Кунчев промените в климата създават условия за разпространение на животински видове, преносители на тропически болести, в нетипични за тях територии, но това дава отражение не в рамките на година или две, а е по-дълъг процес.
Преди 10 години е регистриран взрив от западнонилска треска в Южна Румъния, по течението на Дунав. Миналата година в Италия е пренесена треска чикунгуня, която е типична за Африка, припомни Кунчев.
На база на проучвания на Центъра за противопаразитни болести в Пловдив и Лесотехническия институт у нас не е установено разпространение на тигрови комари.
Изследванията са правени в Благоевградска област, Варна и Бургас. Практиката показва, че заразата може да проникне при внасяни с контейнери стоки, посочи Кунчев.
Експертът уточни, че мерките, които се вземат у нас срещу комарите напълно покриват риска спрямо тигровия комар. Пръскането срещу комари и кърлежи се препоръчва от
санитарните инспекции всяка година в началото на пролетта и е ангажимент на общините. Общинските власти трябва да предприемат действия по обеззаразяване на заблатени пространства, мочурища и други временни водни терени, образувани от проливните дъждове.
Западнонилската треска се пренася чрез комари,
няма риск от заразяване при пряк контакт между и здрав и болен човек
или животно, уточни Кунчев.
Сами не можем да разпознаем западнонилската треска. При наличие на по-тежко протичаща вирусна инфекция, с температура, отпадналост и силно главоболие, е необходимо да се обърнем към лекар, препоръчват специалистите.
Медиците у нас могат да разпознаят неврологичните симптоми на инфекция от западнонилски вирус и да насочат пациента към инфекциозна или неврологична клиника.
Заболяването засяга централната нервна система - главния мозък и мозъчните обвивки. Прилаганото лечение е както при всички менингити и енцефалити от вирусно естество. Засега няма разработени ваксини или специални препарати срещу западнонилския вирус.
От западнонилска треска заболяват предимно коне и птици. В САЩ през последните години вследствие на вируса е регистрирана висока смъртност сред враните. Първоначално заразата се простира в няколко щата, но впоследствие обхваща почти цялата страна.
Санитарните власти съветват да се сигнализира за наличие на мъртви птици, които да бъдат изследвани за западнонилския вирус.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!