П олитическите формации "Продължаваме Промяната" /ПП/, "БСП за България", "Има такъв народ" /ИТН/ и "Демократична България" /ДБ/ постигнаха съгласие по някои енергийни теми днес, по време на дискусиите за коалиционно споразумение за бъдещо правителство.
Една от точката, по които партиите се обединиха, е,
ако има повишение на цените на електроенергията, да се разшири обхватът и размерът на съществуващата схема за енергийни помощи. Това трябва да стане факт още през януари.
Другата точка, по която има съгласие, е за възможността да има изравнена сметка на годишна база и спиране на доставките след втора неплатена месечна сметка. Топлоенергията е извън този обхват.
От централния бюджет ще се подпомага плащането на сметките на държавните и социални учреждения, но само това, което те не могат да платят от техните бюджети. Това се прави заради повишението на цените на електроенергия на едро.
Ще се проучат и възможностите за връщане на бюджетните организации на регулирания пазар на електроенергия.
Постигна се съгласие и по отношение на промяна на правилата на търговия на енергийната борса и да се насърчат дългосрочните договори. Има различни варианти за компенсиране на бизнеса за по-високите цени на електроенергията. Ще се въведе схема за подпомагане на бизнеса.
Повечето от участниците в дискусията са съгласни да има облагане на свръх печалбите.
Румен Овчаров от БСП счита, че дори и да не се направи, ако се сложи като точка, може да послужи като аргумент за предоговарянето или по-ранното прекратяване на т.нар. американски договори.
Всички партии имат съгласие да се направи одит на държавните енергийни дружества и, ако има нередности, да бъдат установени и дадени на компетентните органи.
Ще се изготви официална дефиниция на понятието "енергийна бедност". Това ще бъде направено от социалното министерство. Партиите имат съгласие за плана за преодоляване на енергийната бедност и през 2022 г. да се завърши строителството на интерконектора с Гърция.
Ще се направи и преглед на договорните отношения за покупка на природен газ с оглед постигането на диверсификация на източниците, най-ниска цена и гъвкавост. Това ще се прави регулярно на експертно ниво. Ще има шестмесечен преглед на договорите.
Комисията за защита на конкуренцията ще разследва картелите, но ще бъде сменен съставът и ще се увеличи експертният потенциал на комисията.
Ще се извърши реформа за начина на финансиране на проектите за енергийна ефективност.
От ПП вярват, че България трябва да остане ядрена държава.
Това е елемент от националната сигурност, независимо от енергийната сигурност. От тази гледна точка, когато реакторите в Козлодуй ще излязат от експлоатация, няма как България да остане без ядрена мощност. От ПП твърдо смятат, че страната ни не трябва да остава без ядрена енергетика. Другият въпрос е доколко може да се удължи ресурсът на съществуващите реактори и икономическата обоснованост от нови мощности преди излизането на текущите реактори от експлоатация.
От ПП считат, че най-доброто и най-евтиното място е Козлодуй, но за целта ще бъде направен експертен анализ. Партиите дълго обсъждаха как да точно формулират тази точка. В крайна сметка всички се съгласиха да бъде записано, че ще се направи независим предварителен експертен анализ, който да е публичен и на база най-ниска цена и време за изграждане.
Ще се запази комплексът "Марица изток" и ще се преговаря с ЕС за максимално удължаване на живота на енергийните му мощности. В следващите шест месеца ще бъдат разработени списък от алтернативни проекти за запазването на "Марица изток" като енергиен комплекс.
Всички точки, по които има съгласие, ще се прецизират, а тези, по които не е постигнато съгласие, ще се обсъдят още веднъж. Освен това по-спорните въпроси ще бъдат дискутирани и от лидерите на партиите.
Днес стартираха преговорите за съставяне на редовен кабинет с мандата на "Продължаваме промяната". Те се провеждат в експертен формат.
На масата на преговори са поканени Има такъв народ, БСП и "Демократична България". Нагласите са да се формира кабинет преди Коледа.
От днес до събота "Продължаваме Промяната" провежда серия от дискусии по ключови политики с цел изработване на коалиционно споразумение. Във всяка от дискусиите по различните теми са поканени да участват по трима експерти от БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България".
Във вторник разговорите започнаха в 10.00 ч. Първите две дискусии на експертните групи бяха в ресорите "Енергетика" и "Икономика". Следобедните сесии са посветени на "Транспорта" и "Правосъдието".
"Имаме обща цел и тази цел е да направим най-добрия отбор от експерти за България".
Това каза съпредседателят на "Продължаваме Промяната" Кирил Петков на дискусията, която бе излъчвана на живо във "Фейсбук". Петков посочи, че "този екип ще е надпартиен и ще е с общите цели да се направи правителство, което не прави компромис с нищо, слага България над всичко, в което няма наши и ваши хора".
"Всички заедно сме един екип, който трябва да направи България просперираща", допълни Петков.
Участниците в дискусията запазиха едноминутно мълчание в памет на загиналите при тежкия пътен инцидент на АМ "Струма".
Трагедия! Десетки изгоряха в автобус на АМ „Струма“
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!